banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Anladığınız dilden

Anladığınız dilden

Muslu AKGÜNEY

m.akguney@gmail.com
01 Ekim 2017, 12:16
Bu makale 483 kez okundu
Bir yazı yazayım istedim bugün onların dilinde, hani var ya klavye başında oturup memleketi yöneteceğini zannedenler,  Kıbrıslı Türklerin dediği gibi boş teneke gibi dang dang edenler,  ufak tefek olaylara yaygara koparanlar, hani var ya Kıbrıs Türk şivesini malzeme yapıp onu bile çözüme endeksleyenler, aha tam da onların dilinde yazmak isterim.
- Kırk senedir yediniz canınızı öldüründünüz barış olacak memlekette diye, bir bardak suda fırtına koparttınız, mitingler yaptınız meydanlar doldurdunuz, bir evetle dünyaya bağlayıp çözdünüz, zeflediniz milleti senelerce, her hükümete geldiğinizde yarı buçuk kaçıp gittiniz. Kör ettiniz mamur ettiniz, memlekete tek bir fayda sağlamadınız aksine batırdınız, maaşları taksit taksit ödediniz, su gelmeyecek dediniz hiçbir hazırlık yapmadınız. Ekonomik protokolü imzalamadınız memleketi batağa sürüklediniz, milleti maymun ettiniz, şimdi de bör bör bönürürsünüz be annem olur olmaz işlere. Muhalefeti da becermezsiniz. Vatandaşlık istemeyik ama görünce içimiz acır dediniz, tarlaları başka partilidir diye insanların elinden alıp kendi partililerinize kiraladınız. Giderayak arazileri sendikalara, yandaş belediyelere, kişilere peşkeş çektiniz, yolsuzluğun, adam kayırmacılığın biri bin para, şimdi da muhalefetmiş yapacaksınız. Vazgeçin be refikler da inandıramazsınız kimseyi artık. 
- Hele siz, senelerdir yok Facebook yok Twitter yediniz canınızı, oturdunuz bir klavyenin arkasına konuş babam konuş ancak da konuşursunuz. Her şeye muhalefet ama icraat yok, ucundan tuttuğunu mahkemeye götür kilitle memleketin önünü, her gün anket yaptır kendini birinci parti olarak millete kakalamaya çalış, en kritik olaylarda da sin bakalım ne olacak deyip olaylar sona erip şekil meydana çıktıktan sonra açıklamalar yap. İki resim al başla bağırasın ama sonradan olayın iç yüzü anlaşılınca otur küllü suyu gibi,  e sana da sorry be annem da lafla peynir gemisi yürümez, topla bir iki yüz kişi da en bir sahil kenarına temizlik yap bakalım görelim nelerin var.
- Peki ya siz? Size daha kibar konuşayım, arkadaş bu memlekette ayrımcılık yaparak parti yürütemezsin, bu memleket ne çektiyse bölünmeden çekti sen de halen daha ateşe odun atıyorsun. Varsa yapacak icraatın söyle yoksa bölücülük yapma otur, olayları bilmeden sormadan muhalefet yapacaklar diye adamların Facebooklarda rezil olsun, anketlerde en altlarda çıkınca sosyal medyada veryansın et, sen de alışacaksın değerli kardeşim bu politikayı ama alışana kadar bari siniver, anlıyorsun dimi?
- Gelelim size, amip gibi bölünürsünüz ama horozluk da üstünüzde, hepiniz birinci parti, sanki da gördüydünüz bircez zaman birinci sırayı.  Bu barış alemi bitti diye size da malzeme galmadı değil mi ya annem, bulun iki tane ufak tefek konu verin velveleye ortalığı yok insan hakları, yok Avrupa, yok Dünya. Ma ne insan hakları yahu hangi insan hakları? Bu dünyada olan tek insan hakları Hristiyanlaradır siz daha uyuyun. Hade aha meclis da açılıyor yarın meclis kürsüsünde bol bol laf üretmek için çer çöp çok ortalıkta. Ha baksan incir çekirdeğini doldurmazlar ama size o da yeter, vizyon o kadar çünkü.
Vazgeçin artık bu saçma sapan, memleketi tek bir adım ileriye götürmeyecek politikalarınızdan, muhalefet yapacaksanız oturun ve üretin, laf üretmeyin iş üretin. Üç beş günlük değil otuz elli yıllık düşünün, açın vizyonunuzu biraz da bu halk gonnara yemez.  Hepinize hayırlı pazarlar. 

BEŞ MESAJ
Sayın Tufan Erhürman, barış umutları çökünce iç politikaya sarıldınız ama daha elle tutulur sorunlara el atınız lütfen. İncir çekirdeğini doldurmayan konularla halkı ikna edemezsiniz.
Sayın Kudret Özersay, mandıra yolunun asfaltlanması olayında birileri size fena oyun çekti galiba, özür dilemek erdemdir, eleştirdiğiniz gibi özür dilemeyi de bilmelisiniz.
Sayın Erhan Arıklı, siz ne kadar dikkat etseniz de yanınızdaki bazı kesimler bölücülük yapmaktan kendilerini alamıyorlar. Bu yolda daha dikkatli yürümezseniz seçimlerde sonuç hüsran olur, demedi demeyin.
Sayın Cemal Özyiğit, bölünmeler kavgalar derken sorunlar git gide büyüdü, çözüm umutları da suya düşünce kalakaldınız. Biraz proje üretin ve projeleri konuşun yoksa çamur politikası artık geçmiyor.
Sayın Mehmet Çakıcı, kavga kalaba peşinizi bırakmıyor. Böyle giderse iki eski ortak birlikte baraj altında kalabilirsiniz, sokakta sıkıntı var.

SOSYAL MEDYA’DAN SEÇMELER
Mehmet Eziç‏  @MehmetEzic  
Her şey dahil sistemi olduğu sürece kimse bana turizmden bahsetmesin. 
Ahmet Muratoğlu @ahmmuratoglu 
Tavşanlar korktukları için kaçmazlar; kaçtıkları için korkarlar... Mesele de bu zaten

FIKRA
BEN DE GELİYOM
Diyarbakır'da Şehmus okula gelir, tabii bizim Şehmus ilkokul talebesi, ama her tarafı yara bere içinde, hoca sorar; 
- ''Şehmus oğlum ne oldu sana?''. 
Şehmus der; 
- ''Babam dövmiştir''. 
Hoca sorar: 
- ''Niye oğlum?''. 
- ''Valla bilmiyom hocam akşam evde yatiydik biraz sonra babamın sesini duyuyom, Ali uyudun'mi Ali'den ses çıkmiy Veli uyudun'mi, e Veli'den de ses çıkmiy Memed uyudin'mi Memed'den de ses çıkmiy Şehmus uyudin'mi diy, ben de yok buba uyumadim diyrem oda geliy beni döviy''. 
Bunun üzerine hoca, bak Şehmus bu gibi durumlarda uyumasan da ses etmemek lazımdır der. Şehmus kafa sallar eve gider, ertesi gün okulda Şehmus daha fena dövulmüş olarak gelir. Bunu gören hoca merakla gider yanına; 
- ''Şehmus ne oldu kim yaptı'' der. 
Şehmus; 
- ''Bubam yapmıştir''. 
- ''Niye Şehmus ne oldu?''. 
Şehmus anlatır; 
- ''Hocam akşam evde yatiydik biraz sonra yine bubam'ın sesini duyuyom, Ali uyudun'mi Ali'den ses çıkmiy Veli uyudun'mi e Veli'den de ses çıkmiy Memed uyudin'mi Memed'den de ses çıkmiy Şehmus uyudin'mi diy, ben de uyumadim ama hiç ses itmedim. 
Bunun üzerine anam ile bubam bir giprasmaya başladiler anlamadim ne oliy biraz sonra anam dedi ki;
- ''la ihsan ben geliyom''..
bubam da;
- ''haticem ben de geliyom'' dedi..
ben de;
- ''ula nereye gidiyonuz ben de Geliyom dedim''... 
banner265

Yorum Gönder