banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Vaat değil somut adım

13 Şubat 2018 Salı 03:01
Bu haber 450 kez okundu

Çavuşoğlu, Tillerson’dan beklentilerinin açık ve net olduğunu söyledi

Vaat değil  somut adım
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyaretiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim ABD'den beklentimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak. ABD Münbiç için gereğini yapmazsa, biz yapacağız" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nın açılış oturumunun ardından Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey ve Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Münbiç için gereğini yapmazsa biz yapacağız
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın önümüzdeki perşembe günü Ankara'ya yapacağı ziyareti değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi: Bizim ABD'den beklentimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Kaybolan güvenin tesis edilmesi gereriyor. Kaybolan güvenin nedeni de ABD'dir. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. ABD gerekeni yapmazsa bu Menbiç için de geçerlidir ve Fırat'ın doğusu için de geçerlidir.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD güçleri, YPG ile işbirliğini devam ettirmek için bir bahane olarak cepler halindeki DAEŞ'lilara dokunmuyorlar" dedi.

Tillerson Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanı sıra dışişleri ile istihbarattan yetkililer ile görüştüğünü ancak "somut konulara" pek girilmediğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tillerson'ın perşembe günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cuma günü ise kendisiyle görüşeceğini belirtti.

Yorum Gönder