banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Rumlara moral verdi

16 Mart 2017 Perşembe 08:58
Bu haber 189 kez okundu

ENİ şirketinin hedefi, Mısır’daki Zohr gibi zengin bir yatak bulmak

Rumlara moral verdi
 ENI şirketinin, Doğu Akdeniz bölgesinde; yüksek ihtimalle de Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)” içerisinde, Mısır’da keşfedilen devasa “Zohr” gibi bir yatağın bulunduğuna dair inancını belirttiği bildirildi. 
    Fileleftheros gazetesi “ ENI, Kıbrıs MEB’inde Yeni Bir ‘Zohr’ Görüyor” başlığıyla verdiği haberinde, Lefkoşa Rum kesiminde dün başlayan “4. Eastern Mediterranean Gas Conference”da yapılan açıklamalara yer verdi. 
   Habere göre ENI Araştırma Alanı Baş Yetkilisi Luca Bertelli, konferanstaki konuşmasında “Bölgede bir Zohr’un daha bulunduğuna inanıyoruz” sözlerini kullandı. 
   Zohr’a benzer yatakların, Doğu Akdeniz’in dinamiğine daha fazla rezervin eklenmesinde önemi roller oynayabileceği değerlendirmesinde bulunan Bertelli, Kıbrıs sularında, 2015 yılında Mısır’da keşfedilen Zohr’a benzer daha fazla yatağın var olduğunun düşünüldüğünü de sözlerine ekledi. 
   Ayrıca Doğu Akdeniz bölgesinde, gerek Mısır, gerek İsrail, gerekse Lübnan’da keşfedilmemiş alanların bulunduğuna işaret eden Bertelli, Doğu Akdeniz’in öneminin, toplamda 75 tcf doğalgaza sahip Mısır’ın Zohr’u, İsrail’in Tamar ve Leviathan’i, Güney Kıbrıs’ın da “Afrodit”i gibi keşiflerin boyutundan kaynaklandığını ifade etti.
     Doğu Akdeniz’in olası enerji kavşağı olarak avantajına da değinen Bertelli, daha birçok avantajların bulunduğundan söz ederken Mısır’daki doğalgaz sıvılaştırma altyapıları, Arap boru hattı, Avrupa ve Türkiye gibi doğalgazla ilgili pazarlarla komşu olunmasına işaret etti. 
    Bertelli, öncelik, Mısır gibi yerel pazarların memnun edilmesi olsa da, bölgedeki büyük doğalgaz keşiflerinin, büyük yatırımlar ve çeşitli ülkelerin rızasıyla yeni altyapılar gerektirecek ihracat olanakları da içerdiğinden söz etti.
   Yeni toplu keşifler olması durumunda Güney Kıbrıs’ta doğalgaz sıvılaştırma terminali yapılması ihtimaline de değinen Bertelli, Zohr ile benzer morfolojideki yatakların önemine dikkat çekti.
   Bertelli, ENI’nin 11’inci parselin yüzce 50’sinin haklarını almasına da değinerek, 11’inci parselin, Zohr yatağının bulunduğu Shorouk parselinin tam karşısında bulunduğuna işaret etti. 
   Bertelli ayrıca ENI’nin, Rum Yönetimiyle imzaların atılmasında bir gecikme olmazsa yıl bitmeden yeni bir sondaj yapabileceğini belirtti.
Anahtar Kelimeler Rumlara Moral Verdi

Yorum Gönder