banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Dikkat aranıyor

04 Kasım 2017 Cumartesi 09:58
Bu haber 295 kez okundu

Kadın kotasını yüzde 30’a çıkaran partiler şimdi de aday bulamıyor

Dikkat aranıyor
Teoman TURAN
Yasal değişiklik yaparak kadın kotasını yüzde 30’a çıkaran siyasi partiler, şimdi de aday bulmakta zorlanıyor. Diyalog’un elde ettiği bilgilere göre; toplam 50 milletvekili adayından 15 tanesinin kadın olması gerekirken, UBP’de başvuru süresinin son gününde kadın adayların sayısı 9 olarak belirlendi ve sürenin Pazartesi gününe kadar uzatılması kararlaştırıldı.
   Bakan ve milletvekilleri dahil olmak üzere UBP’ye kadın ve erken olmak üzere toplam 60 kişinin adaylık başvurusu yaptığı öğrenildi. Adaylar arasında Dışişleri eski bakanlarından Turgay Avcı, Tarım eski bakanı Önder Sennaroğlu, Erdoğan Şanlıdağ da bulunuyor.
   DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise dün Diyalog TV’de yaptığı açıklamada, milletvekillerine ilaveten 14 kişinin adaylık başvurusu yaptığını söyledi. Denktaş, başvuruların bir süre daha devam edeceğini belirtti.

Kadın adaylar
UBP’de adaylık başvurusu yapan kadınların isimleri şöyle:
İzlem Gürçağ Altuğra (Milletvekili), Dürdane Acı (Gazimağusa Kaymakamı), Türel Özer Öksüzoğlu (İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürü) , Hatice Özler Şahin (Öğretmen), Cihan Kombos (İş kadını) Leyla Güneş (Yedidalga İlkokulu Müdürü), Eylem Dolmacı (PM üyesi), Yasemin Öztürk (Hemşire), Nurcan Turna Yardımcı (Belediye Meclis Üyesi)

Erkek adaylar
Bakan ve milletvekillerine ilaveten erkek adaylardan Saffet Nadiri, Derviş Ekşici, Gazi Güney, Hakan Fellahoğlu, Aydın Soyer, İrfan Tansel Demir, Ümit Özkıran, İsmail Güneş Güneşoğlu, Gürsel Uzun, Oğuzhan Hasipoğlu, Hasan Onati, Ersun Kutup’un aday adayı oldukları teyit edildi.

Gazimağusa’da Erdal Özcenk yok
UBP Gazimağusa milletvekili Dr. Erdal Özcenk Ocak ayında yapılacak milletvekilliği  seçimlerinde aday olmadığını açıkladı. Özcenk yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:
    “Öncelikle 2013 Genle Seçimlerinde beni KKTC milletvekili olmaya layık görüp kendilerini temsil etme hakkını bana verdikleri için tüm  halkıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
    Yaklaşık 4.5  yıldır sürdürdüğüm görevlerimde fırsat verildiği ölçüde bu güvene layık olmaya çalıştım. Gerek genel kurulda ve komitelerde, gerekse dış görevlerde birlikte çalışmaktan her zaman mutlu olduğum arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 
    4.5 yıl boyunca kendilerine yeterli zaman ayıramadığım halde bana her zaman destek olan aileme sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ailemle birlikte aldığımız bir kararı halkımıza açıklamak istiyorum:
    2018 Erken Genel Seçimlerinde Milletvekili adayı olmama kararı almış bulunuyorum. Bu kararın anlayışla karşılanmasını diliyorum. Kamu yararına olacak her türlü görevlerde elimden geldiğince gerekli katkıyı koyacağıma tüm halkımın inanmasını itiyorum. Milletvekilliği seçimlerinde yarışacak olan ve amacı sadece ülkemizin menfaati ve  halkımızın refah ve mutluluğu için çalışmak olan tüm aday arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”
Anahtar Kelimeler Dikkat Aranıyor

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muhammet öztürk 4 ay önce yorumlandı

Bayan adaylar arasında yer alan iskele bölgesi aday adayı yasemin öztürk ( hemşire ) degil.!!!! İskel belediye meclisi seçilmiş üyesidir. UBP nin seçimle gelmis 50 merkez yönetim kurulu üyesidir.dahası var 10 yıldır Avukat dır. Lütfen yanlışınızı düzeltiniz.

0 Kişi beğendi.