banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Gergin duruşma

31 Ocak 2018 Çarşamba 10:01
Bu haber 903 kez okundu

KKTC tarihinde Cumhurbaşkanı ilk defa bir eyleme katılanların tutuklanması için rol aldı ve yargı ilk defa eylem suçlularını cezaevine gönderdi

Gergin duruşma
Suna ERDEN
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘polisten dosya istemesi’ ve ‘isimler üzerinde durarak’ soruşturma talep etmesinin ardından yargı önüne çıkarılan 6 kişi mahkeme emriyle cezaevine gönderildi. Böylece KKTC tarihinde ilk yalşanmış oldu.
Dünkü duruşmayı üzüntü içinde izleyenler, geçmiş eylemlerde devlet mülküne ve polislere zarar veren eylemler sonrasında ‘sanıkların’ tutuksuz yargılandığına dikkat çekerek; “Cumhurbaşkanı’nın bir kesimi savunması bu ülkede toğplumsal barışa hizmet etmez”dediler.

6 kişi mahkemeye çıkarıldı
Lefkoşa’da 22 Ocak 2018 tarihinde Cumhuriyet Meclisi ve Afrika Gazetesi önünde gerçekleştirilen eylemde, gazete binasının taşlanması, tabelalarının kırılması olayları ile ilgili tutuklanan Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan, teminat talebiyle dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. Zanlılar geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye getirilirken, zanlı yakınları ve arkadaşları da duruşma öncesi toplandı. Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, Büyük Konuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Civelek ile AK Parti Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci de duruşmayı izledi.

Aranan 9 kişi daha var
Duruşmaya çıkarılan zanlılar hakkındaki iddiaları polis memuru Ömer Karadağlı aktardı. Karadağlı,  zanlılar Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan ile birlikte henüz tespit edilemeyen 9 kişinin daha arandığını mahkemeye aktardı. Polis, zanlıların eylemi 22 Ocak 2018 tarihinde Afrika Gazetesi’nin, Türkiye’nin Afrin çıkarması ile ilgili olarak atmış olduğu işgal manşetini beğenmedikleri gerekçesi ile gerçekleştirdiklerini söyledi. Polis, yapılan eylem sırasında polisin uyarısına rağmen şiddete başvurduklarını ve gazetenin bulunduğu binanın giriş kapısı ile ofis pencerelerini atmış oldukları taşlarla kırdıklarını, daha sonra da bina üzerine tırmanarak önce tabelasını kırdıklarını, ardından balkondan içeriye girdiklerini mahkemeye aktardı. 

Afrika’da 16 bin liralık zarar var
Polis, yapılan tespitte Afrika Gazetesi ve zeminde bulunan dükkânda yapılan tespitlere göre yaklaşık 16 bin 457 TL kasti hasar tespit edildiğini söyledi. Polis memuru Ömer Karadağlı, zanlılar aleyhine “ayaklanma, kanunsuz topluluk, kasti hasar, mülke tecavüz” suçlarından dava getirildiğini mahkemeye aktardı. Polis, zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ancak serbest kalmaları durumunda edemeyeceklerini belirterek, teminata bağlanmalarını talep etti.

Çok ileri gittiler
Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlıların demokratik eylem yöntemlerinin dışına çıkıp, taş atarak, şiddetin dozunu artırdıklarını, gazete binasının camlarını kırdıklarını, hatta daha ileri giderek binaya tırmanıp önce tabelasını kırdıklarını, sonrasında ise balkondan içeriye girdiklerini ve mülke tecavüz suçunu işlediklerini belirtti. Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, bu olayların toplumda infiale neden olduğunu, endişe ile karşılandığını belirterek, bu tür suçları işleyenlerin sosyal durumlarının dışında kamu menfaati dikkate alınarak teminata bağlanması gerektiğini belirtti. Kıdemli Yargıç, zanlıların ilerde görüşülecek davalarında hazır olmalarını sağlamak amacıyla 1 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde beklemelerine emir verdi.

Anahtar Kelimeler Gergin Duruşma

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Abacılar 3 hafta önce yorumlandı

Adalet beklemiyorduk zaten vicdanlı vicdansız ayrımını yapamayan bir eğitim sistemini ,besiye çekmenin yaşatmanın sonucu bu!işte Adalet: Hukuk konuşmayı becerebilmiş olsaydı !insanların eylemine gerek kalmazdı. Mehmetçik in insan hayatı için kendi hayatını feda etmesi bu batıcıları çıldırttı gerçek bu.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Abacılar 3 hafta önce yorumlandı

Cumhurbaşkanı :kktc başkomutanı olmaktan çıktı bir gurubun silahşörü oldu:birileri kalem silahıyla saldırı düzenliyo ! Cumhurbaşkanı da makam!!güç bombası kullanarak üst mahkeme vazifesi üstlenip türkiye yi gönül dünyasında selamlıyan !memleketi kıbrıs ;olan türkleri infilak ettiriyo!benim öyle bir baş komutanım yok. Raif rauf denktaş ok ve yayını kullanmaya devam: bizim okumuz insanı korumak !insanlığı yaşatmak için yön tutar ;iyiyle kötüyü ayıtlar zulüm düzenini selamlamaz. Akıncı ,baş ayrımcılık yaptı ;toplumdaki üzülen insanları kim savunacak? Su yolunu bulur kendini nasıl kolluyacağını toprak düşünsün.

0 Kişi beğendi.