banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Maddi kaynak Türkiye’den

21 Nisan 2017 Cuma 09:47
Bu haber 122 kez okundu

Bakan Atun, seracılık kredisi kullananlar için rehabilitasyon kararı, Karpaz’da iflas aşamasındaki eko turizmciler için kurtarma paketi hazırlandığını açıkladı

Maddi kaynak  Türkiye’den
 Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kalkınma Bankası aracılığıyla geçmiş yıllar da dahil olmak üzere, seracılık kredisi kullanan ve yüksek döviz artışları nedeniyle borçlarını ödeyemez hale gelen üreticilerin kullanmış oldukları döviz bazlı kredilerin konsolidasyonu ve/veya rehabilitasyonu için yeni karar üretildiğini açıkladı. Sunat Atun ayrıca Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi ve eko turizm kapsamında 2006-2008 döneminde kredilendirilen ancak ödeme zorluğu nedeniyle iflas aşamasına gelen eko turizmcilere kurtarma paketi hazırlandığını açıkladı.
Atun, Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi kapsamında 3 milyon TL kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan mali protokol uyarınca finanse edileceğini belirtti.

Seracılara düşük faiz uzun vade
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 2006-2008 yılı döneminde ABD Doları cinsinden kullandırılan hazine kaynaklı sera yatırım kredilerinin ve banka kaynaklı sera yatırım ve işletme kredilerinin TL para cinsine çevrilerek, 9 yıl vade ile düşük faizli taksitlerle geri ödeme imkanı tanınması yönünde karar verildiğini vurguladı.
   Bakan Atun, Bakanlar Kurulu’nda üretilen kararın reel sektörün (küçük ölçekli tarım işletmelerinin) desteklenmesi amacını taşıdığını ifade etti.
   Seracıların genellikle yılda iki kez ürün aldığına dikkat çeken Atun, taksit ödemelerinin de seracıları düşünerek hazırlandığını belirtti.
   Atun, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan 2006 yılı Mali protokolü uyarınca Türkiye Cumhuriyeti yardımlarıyla finanse edilecek reel sektör projelerinin listesinin, küçük ölçekli tarım İşletmeleri ve hayvancılığın desteklenmesi projesi kapsamında kullandırılmak üzere Bakanlar Kurulu kararının, modern seracılık işletmelerinin de bu kapsama dahil edilmesini öngören kararla tadil edildiğini dile getirdi.


Karpaz’a can simidi
   Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi ve eko turizm kapsamında 2006-2008 döneminde kredilendirilen ancak ödeme zorluğu nedeniyle iflas aşamasına gelen eko turizmcilere kurtarma paketi hazırlandığını açıkladı.
   Atun, Karpaz’da pansiyonculuğun geliştirilmesi kapsamında 3 milyon TL kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan mali protokol uyarınca finanse edileceğini belirtti.
   Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı kararın Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini kaydeden Atun, Karpaz pansiyonculuğunun geliştirilmesi ve kalkınmada birinci öncelikli yörelerde kullandırılmış ve dönüşünde zorluk bulunan eko/agro turizmi projesi kapsamındaki turizm kredilerinin bonifikasyonu ve/veya konsolidasyonu ve/veya rehabilitasyonu kapsayacak şekilde genişletildiğini belirtti.

Kredinin yüzde 50’si hibe

   Atun, karar uyarınca, Karpaz pansiyonculuğunun geliştirilmesi projesinden yararlanan yatırımcılara 250 bin TL’ye kadar hibe eş finansman desteği esasları çerçevesinde, her bir yatırımcının kullandığı toplam kredi proje büyüklüğü kabul edilerek, 250 Bin TL’ye kadar yüzde 50’sinin hibe edileceğini vurguladı.

Atun ile Kanbay, Cypri Cola’yı gezdi
Öte yandan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, son yıllarda ülke ekonomisinde önemli yere sahip ve KOBİGEM kredi ve hibelerinden yararlanıp üretimini ve kalitesini arttıran firmalara ziyaret başlattı.
   Atun, bu bağlamda ilk olarak Alayköy’de Kurulu Cypri Cola Company fabrikasını ziyaret etti, tesisi gezdi yetkililerden bilgi aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ziyarete Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi Başkanı Bilal Kendirci ve üst düzey bürokratlarda katıldı.
   Cypri-Cola Company Ltd. Genel Müdürü Ahmet Gürtuna’nın sunumu ile başlayan ziyarette fabrika ve tesisler hakkında farklı sunumlar da gerçekleştirildi. 
   Sunumun ardından Bakan Atun, Büyükelçi Kanbay ve beraberindeki heyet fabrikayı gezerek buradaki üretimle ilgili bilgi aldı.
   Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay’da ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC Ekonomisine katma değer yaratacak desteklerin bundan önce olduğu gibi bundan sonrada da devam edeceğini söyledi.

Yorum Gönder