banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Son umudu söndü

08 Şubat 2018 Perşembe 09:34
Bu haber 783 kez okundu

Hakim Berman, Hakan Atilla’nın ‘davanın düşürülmesi’ talebini resmen reddetti

Son umudu söndü
New York’ta “Zarrab Davası” olarak başlayan, ancak Reza Zarrab’ın itirafçı olmasından sonra Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla’nın yargılandığı davada, Atilla’nın serbest kalmak için son umudu da söndü.
Atilla'nın avukatları 15 Aralık'ta, dava duruşmaları New York'ta devam ederken verdikleri dilekçe ile savcılığın Atilla'yı suçlayacak yeterli kanıt ortaya koyamadıklarını vurgulayarak, davanın düşürülmesini talep etmişlerdi. Hakim Richard Berman ise, bu dilekçe hakkındaki kararını, “dava sona erip, tüm kanıtların ortaya çıkması ve jürinin karar vermesinin ertesine” bırakma hakkını kullanacağını açıklamıştı. Jüri, Mehmet Hakan Atilla'yı yargılama sonunda suçlandığı 6 suçun, beşinden ‘suçlu” bulmuştu.
Hakim Berman, duruşmalar devam ederken ertelediği, “davanın düşürülmesi dilekçesine” ilişkin o kararını dün açıkladı. Kararında, “mantıklı bir jürinin, Atilla'yı herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde suçlu bulması için yeterli delil olduğunu” vurgulayan Hakim Berman, davanın düşürülmesi dilekçesini resmen reddetti.
Hakim Berman, Reza Zarrab'ın duruşmalar sürerken jüri önünde, ABD'nin İran yaptırımlarını nasıl deldiklerine ilişkin çizdiği şemaları da kararına dayanak olarak gösterdi.
Berman, 28 sayfalık kararında, duruşma sırasında aralarında ABD Hazine Bakanlığı eski Müsteşarı Cohen ve ABD'nin yaptırımların uygulanmasından sorumlu dairesi (OFAC) eski Başkanı Adam Szubin'in Atilla aleyhine tanıklıklarından da alıntılar yaptı.
Berman, kararında en çok alıntıyı ise Reza Zarrab'ın duruşma sırasında jüri önünde verdiği ifadelerden yaptı. Kararda, Zarrab'ın Atilla'nın “Halkbank içinde ABD yaptırımlarının nasıl işlediğini en iyi bilen kişi” olduğuna dair ifadesine ve Atilla'nın, yaptırımları Halkbank üzerinden delmek için kurulan şemaya Atilla'nın da katkı sağladığına ilişkin ifadelerine özel vurgu yapıldı.
Hakim Berman'ın, davanın düşürülmesine ilişkin bu kararının ardından, sırada Hakan Atilla'nın jüri tarafından suçlu bulunduğu 5 suça ilişkin ne kadar ceza alacağına ilişkin karara geldi.
Hakim Berman, ceza kararını 11 Nisan'a koyduğu duruşmada açıklayacak.
Anahtar Kelimeler Son Umudu Söndü

Yorum Gönder