Bölge hızla kalkınacak

Kemal Dürüst ve Sunat Atun, Güzelyurt’a yapılan yatırımların artarak devam edeceğini belirtti

Bölge hızla  kalkınacak
Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği ile Güzelyurt Sivil Toplum İnisiyatifi ortaklığında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi konferans salonunda “Güzelyurt’un Sosyal ve Ekonomik Geleceği” konferansı düzenlendi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, konferansa, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve her iki bakanın bürokratları da katıldı.
Bakan Kemal Dürüst yaptığı konuşmada, Güzelyurt’un özellikle üniversite kurulmasından sonra, hem nüfus olarak hem de ekonomik olarak büyük bir gelişim sürecine girildiğini belirtti.
Güzelyurt bölgesindeki icraatları hakkında bilgi veren Dürüst, “Bu yatırımlar, KKTC’ye olan inancımızdandır. Güzelyurt’a sahip çıkışımızdandır. Güzelyurt’un KKTC sınırları içerisinde olan ve ilelebet de öyle kalacak olmasına olan inancımızdandır” dedi.
Dürüst, yoğun bir şekilde kullanılan ve bölge açısından büyük öneme sahip, yaklaşık 27 Km uzunluğundaki Cengiz Topel Anıtı ile başlayacak olan Gemikonağı yolunun yenilenmesi projesinin ihaleye çıkıldığını, ihalenin 26 Temmuz tarihinde tamamlanacağını kaydetti.
Crans - Montana’da devam eden Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili olarak da değerlendirme yapan Dürüst “GSM alanında bizimle anlaşmaya yaklaşmayan bir zihniyetle neyin çözümünden bahsediyoruz. Gerçekçi olalım, gerçek anlamda çözüm istemeyen bir zihniyetle çözüme ulaşmak çok zordur” diye konuştu.
Bakan Dürüst, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Crans Montana’da yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak “İlanihaye Rumlarla müzakere edecek durumumuz yoktur. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantörlüğü olmadan, böyle bir antlaşmaya evet dememiz mümkün değildir” dedi.
 “Antlaşma olmasını beklemeden, Rum tarafının rüyadan uyanmasını beklemeden, hastanemizi de yapacağız, üniversitelerimiz de kuracağız, yollarımızı da yapacağız” diyen Bakan Dürüst, hükümet olarak, Lefke öncelikli olmak kaydıyla, Güzelyurt ve Lefke esnafının önünü açmak adına, yeni açılımlar ve krediler vereceklerini ifade etti.

Atun: 1 milyar 200 milyon TL faizsiz kredi…
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Güzelyurt’un hükümet açısından büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, “Hükümete geldiğimiz ilk dönemlerde yapmış olduğumuz tespitler neticesinde, Lefkoşa ve Girne bölgelerine oranla daha az avantaja sahip olan Güzelyurt, Mesarya ve İskele Karpaz bölgeleri madem ki KKTC sınırları içerisindedir, bu bölgelere de KKTC’nin temellerini atma kararı aldık” diye konuştu.
“Amaçlarının bölgelerin kalkınmasını sağlamakla birlikte, esnafın kalkınmasını sağlamak olduğunu” kaydeden Atun, “İlk göreve gelir gelmez yapmış olduğumuz araştırmada gördük ki esnafa yönelik bir program yoktu. Var olan program dönemin iktidarına yakın olanlara hizmet veren programlardı. Elimizde öyle belgeler vardır ki, ilgili şahıs örgütümüze üyedir, kredi verilmesi uygundur içerikli belgelerle kredi verilirdi” diye devam etti.
7 binden fazla esnafın, ideolojisine bakılmaksızın, 1 milyar 200 milyon TL tutarındaki faizsiz kredilerden faydalandırıldığını anlatan Atun, son açılımlarla Ssyal Sigorta prim borcu veya vergi borcuna bakılmaksızın esnafın kredilerden yararlandırılmasına olanak sağlandığını vurguladı.
Kıbrıs müzakerelerinde sona gelindiğini belirten Atun, her alanda olduğu gibi ekonomik anlamda da KKTC’nin Güney Kıbrıs’tan hiçbir farkının olmadığını ifade etti.
Atun, KKTC’nin Güney Kıbrıs’tan en büyük ve en önemli avantajının her alanda yanında bulunan bir anavatana sahip olması olduğunu söyledi.
Güzelyurt Sivil Toplum İnisiyatifi Başkanı Şinasi Özdeş konuşmasında, Güzelyurt’un sosyal ve ekonomik anlamda, hızlı bir gelişim içerisinde olduğunu belirterek, bu hızlı gelişim karşısında bilinçli ve hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER