banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Kalplerde sevgi bitmesin

14 Şubat 2018 Çarşamba 01:25
Bu haber 562 kez okundu
Kalplerde sevgi bitmesin
Gülesen Aksay
  İstanbul Moda Akademisi Takı Tasarım Bölümü mezunuyum. Girne’deki iki kuyumcu mağazamızda (Senak Gold & Diamond ve Sena Diamond) ve Lefkoşa’da çoğunluğu kızımın tasarımlarından oluşan kıyafet mağazamızda (GENSE) direktör olarak çalışmaktayım. 
Bence sevgi tanımlanamaz, hissedilir ama paylaşım, sevginin ömrünü uzatır, daha anlamlı daha mutlu bir yaşam sürmemizi sağlar. 
Sevgiyi gösterme şekli bence kişiseldir. Karşımızdaki insanın değerini bilmek, saygı göstermek, güzel sözler söylemek, değer görmek güzel sözler duymak hepimizi mutlu eder. Ayrıca zaman zaman hoşlanacağı küçük sürprizler (sevdiği bir şeyi almak, gitmek istediği bir seyahati organize etmek, hoşlanacağı ortamı sağlamak) da sevgiyi pekiştirmenin diğer yolları olduğunu düşünüyorum.
Sevgi bir güne değil, bir ömre sığmalı.


Linda Fraim
 Adım Linda Fraim. Klinik Sağlık Psikoloğu/Evlilik ve Aile Terapistiyim. Aynı zamanda da Uluslararası Final Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesiyim ve Psikolojik Danışma & Rehberlik Merkezi’nin de müdürüyüm. 
Sevgi sözcüğü aslında çok güçlüdür… Çeşitleri vardır ama oldukça güçlü bir kelimedir. Örneğin sevginin olabilmesi için bir yakınlık söz konusu olması ya da ortak payda olması gerekiyor veya yakınlık artı duygularımızı birleştirdiğinizde ortaya romantik bir sevgi çıkıyor. Hatta yakınlık, duygu ve tutku bir araya geldiğinde daha yoğun ve farklı bir sevgi kendisini gösteriyor. Sevgi öyle “X” bir olay ya da tek taraflı bir ihtiyacımızın karşılanması (fiziksel veya maddi) sonucunda, veya yapılan bir plan-program sonrasında hatta bir gecede ya da bir haftada oluşabilen bir olgu asla değildir! Evet, sevgi dediğimiz kavram çok karmaşık bir durum olmasına rağmen her şeyden önce bir başkasına sevgi duyabilmemiz için öncelikle kendimizi, sonra sevdiklerimizi, akabinde çevremizdeki insanları ve diğer canlı ve canlı olmayan şeyleri sevebiliriz. Sevgi insanları her şartta ve koşulda birbirine bağlayan güçlü bir bağı temsil eder aslında. Evet, temel biyolojik ihtiyaçlarımızdan sonra sevmek ve sevilmek de önemli ihtiyaçlarımızdan ama bir insanı sevmek çok kolay bir şey değildir çünkü o sevginin oluşabilmesi için emek, zaman, gözyaşı, asap bozukluğu, güzel zamanlar ve kötü zamanların topyekün bütünüdür. Sevgi kolay oluşmuyor ve geçek sevgi de kolay kolay yok olmuyor.
Bizler sevgi gösterilerimizi genelde maddiyata ve bazı davranışlara dayandırıyoruz. Yani bize birisi hediye ya da çiçek almazsa, o zaman o kişinin bizi sevmediğini düşünürüz ve bozuk atarız. Ya da ailelerimiz tarafından aşılan ikili ilişkilerdeki sevgi ile ilgili “Kıskanmazsa sevmiyordur” ya da “Üzerinde baskı kurmazsa sevmiyordur” gibi şehir efsanelerini partnerimizden görmediğimizde de onun bizi sevmediğini düşünürüz ve kendimizi abartılmış beklentiler zinciri içerisine sokarız ve bu beklentiler karşılanmadığında da acayip mutsuz oluruz. Sevgimizi göstermenin tabii ki çeşitli yolları var. Birincisi tabii bunu sözel olarak dile getirmektir. Bizler “Seni seviyorum” kelimelerini bir araya getirip söylemekten korkarız. Niye bilmem. İncilerimiz de dökülmez bu iki kelimeyi söylediğimizde. Tabii yeni sevgili edinip haftasına “Seni seviyorum” denildiğinde sanıyorum hepimiz korkarız çünkü yukarıda da dediğim gibi sevgi emek ve zaman ister ve bir haftada sevmeyi ben şahsen çok yapay ve saçma bulurum. Bunun dışında, ince düşünmek de bir sevgi gösterisidir. Karşımızdaki insan ailemiz, sevgilimiz hatta arkadaşımız dahi olsa ince düşünüp minicik bir şey yaptığımızda o bile karşımızdaki insana onu sevdiğimizi söylemenin başka bir yoludur. Dediğim gibi sevgimizi göstermek illa pahalı şık hediyelerle eş tutulmamalıdır. Bir sarılma, bir söylem, o kişi için özel olduğu bildiğiniz bir şeyi yapmak, beceremediğinizi sandığınız bir şeyi o kişi için yapmak bile o kişiye o’nu sevdiğinizi anlatmanın en güzel yoludur.
Her ne kadar her şeyi ticarileştirip maddi beklentiler içine girsek de bu sevgililer gününde sevgiliniz var ise, onunla kaliteli vakit geçirmeye çalışın. Paylaşımlarınız hediyelerin ve sosyal medya gösterişlerin çok ötesine gitsin. Birbirinize verdiğiniz değeri birbirinizin hayatında olduğunuz için, zor günlerinizde birbirinizin yanında olduğunuz için, birlikte adım atabildiğiniz için ve de “iyi ki varsın” söylemini hakkını vererek bunca zamandır birbirinize vermiş olduğunuz emeğin karşılığı olarak gösterin. Tabii ki sevgililer günü yılda bir gün ama çift olarak varsanız unutmayın ki bu günlere kolay gelmediniz ve kıymetinizi, değerinizi bilin! Sevgilisi olmayanlar ya da sevgilisinden yeni ayrılanlar... Kendi sırtınızda yüklemiş olduğunuz şu gizli bagajlarınızla yüzleşip yola devam etmeye hazır olduğunuz bir zaman elbet gelecek. İşte o zaman geldiğinde hiçbir şey için acele etmeyin, akışına bırakmak en doğrusu olacaktır. Malum, acele işe şeytan karışır hikayesine döndürme potansiyelimiz var çünkü ve sonrasında sükut-u hayal! İllaki bugünde yalnız kalacağım kısırdöngüsüne girecek olursanız da bugünü sadece romantik sevgiyi kutlamak olarak bakmayın. Sevdiklerinizle vakit geçirerek de kutlayabilir, harika paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Yeni sevgili edinmiş olanlar da acele etmeyin, birbirinizi tanıyın, paylaşımlarınız olsun. Dün tanıştın bir bugün çıkıyorsun iki yarın işi ciddiye bindirmenin ne kadar sağlıksız olduğunu da hatırlatmak isterim çünkü ilişkiler yangından mal kaçırır gibi bir anda gelişmez, bir anda güçlenmez aksine zamanla patlak verir ve arıza çıkartırlar. Emeksiz, sancısız, çıkarsız ve zamansız sevgi olmaz. Unutmayın ki karşılıksız sevgi bir ailemizde var bir de tüylü dostlarımızda - başka yerde karşılıksız sevgi aramayın çünkü bulamazsınız. Sevginiz zamanlı ve daim olsun! Sevgililer gününüz kutlu olsun.

Yasemin Çangar
  Ben Yasemin Çangar; kendimin, ailemin ve dostlukların has kıymetini iyi bilen; hayata mutlu gözlerle bakan; bu hayata bir sebepten dolayı geldiğimize inanan ve yaşadığımız her şeyin sınavımız olduğunu düşünen biriyim. “Her şeyin bir sonu varken, aslında hiçbir şeyin de bu kadar önemli olmadığını” genç yaşta fark eden! En önemlisi sevdiklerimizi geç olmadan doya doya sevmesini, kucaklamasını iyi anlamış, kitap okumayı çok seven, Çangar ailesinin en küçüğü kazan kazıntısıyım. Benim düşüncem; hayatta her şey mümkün, yeter ki yürekten isteyin güzel insanlar. Dua en güzel şey, Allah yüreğinize göre verecektir! İnanın, her zaman pozitif olun.
Sevgi koşulsuz şartsız fedakarlık gerektirir, aşk asla engel tanımaz! Klasik ama gerçek olan bir şey daha var aşkta gurur olmaz.
Bana göre sevgi, aşk konusunda; çiftler arasında tek taraflı sevgi yoktur, karşılıklı anlayış sevgi varsa, o zaman gerçek ve sonsuz olur aşkınız. Vermeden almayı hedefleyen zihniyetler; sevgisizlikle atılan her adımın, hiç şüphesiz bir sonu vardır. “Sevgisi noksan olanın bahaneleri vardır...” Takılmayın; hayat devam ediyor size has değerinizi hissettirenle birlikte olun, egolarını tatmin etmeye çalışanlara kıymetli vaktinizi harcamayın güzel insanlar... 
Sevgimizi göstermenin türlü yolu var elbette; her şeyi tam olunca güzel bir BMW harika bir seçenek. Sevgi gerçekse; inanın yüzyıllar geçse bile, o an sevdiğiniz insanı görünce içinizde öyle güzel bir his, ışık, dolar ki, öyle güzel bir enerji ile parlayınca; bunu zaten karşınızdaki insanın görmemesi mümkün değil.
Sevgililer günü ama; dünyaya esasında iletmek istediğim mesaj şudur; anneler, babalar günü, kadınlar günü, dünya sağlık ve kanser, yaşlılar, engelliler günü yok aslında... Günleri özel kılan yine biziz. Sevgi ile atılan her adımın bizlere güzelliklerle geri döneceğinin inancı içindeyim; muhtaç, maddi, manevi bizi ruhen huzurlu hissettirecek boynumuzun borcu olan tüm yükümlülüklerimizi bir güne değil her güne taşımak lazım... Bugüne sağlıklı huzurlu uyandık mı? Sevdiğimiz insan veya olmasını istediğimiz insanlar yanımızda mı? Onlar için adım attık mı? Onları mutlu etmek için özel günlere ihtiyacımız yok. En güzeli ve en özeli her günümüzün önemli olduğunu anladığımız gündür! Sevgililer günü mesajım ise; sevmek ve sevilmekten daha güzel bir şey yok! Günün sonunda sevdiğiniz insana sımsıkı sarılın, yanınıza bir tek güzel yaşanmışlıklar kalacaktır. Her zaman dediğim gibi “Dünya bir gün oda bugün.”

Sevgi ile kalın güzel insanlar… “Hiç şüphesiz insanın tek değiştirebileceği şey yine kendisidir.”


Betül Dizdarlı Hastan
 Ben Betül Dizdarlı Hastan. Kendini ailesine ve dostlarına adamış, sosyal sorumluluk bilinci ile yaşayan, sık sık yurt dışı seyahatlerine çıkan ve ülkemizin güzelliklerini keşfetmeyi seven biriyim. Ayrıca Girne Vatan Lions’ta sosyal sorumluluk projelerinde ve yardımlarda mümkün olduğunca aktif yer almaktayım.
Sevgi benim için torunlarım Tan, Can ve ilk göz ağrım Mina.
Sevgimizi göstermenin yolu. Açlıkta, toklukta ve varlıkta her şeye göğüs germektir bence. Her şartta ve koşulda sevdiğinin yanında olmak ve destek olmaktır. Acıyı tatlıyı beraber paylaşmaktır.
Sevgililer günü sadece heyecan ve aşkın ticari olarak söylendiği bir gündür. Sevgi, aşk ve heyecan yaşamımızın her anında olmadır.


Esra Öz
Esra Öz, öncelikle bir eğitimciyim. Lions üyesiyim. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan mutluluk duyuyorum ve gerçek bir hayvan severim.
Sevgi evrendeki en büyük güçtür. Kanaatimce; bu kutsal günü en iyi bir şekilde kutlayabilmek için öncelikle kendinizi sevmeniz gerekmektedir. Kendisiyle barışık olan kişiler, sevgisini karşındakine verebilmek için tam anlamıyla hazır demektir. Sevgi bütün güzel duyguları beraberinde getirir. Allah’ın hepimizin karşısına sevgimizin değerini bilen kişiler çıkarmasını temenni ederim.
Tüm güzellikleri sevdiğiniz kişiyle içtenlikle paylaşmak istemek, sevginizi göstermenin en güzel yoludur.
Seven insan için zaten her gün sevgililer günüdür. Bu nedenle sevginizi tek bir güne sığdırabilmek mümkün değildir. Sevdiğinize, sevdiğinizi her gün en güzel duygular dile getirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; “Herkes birilerini bulur, önemli olan birbirini bulabilmektir.”

İsmail Balıkçıoğlu
16 Nisan 1986 doğumluyum. Doktora eğitimimi yeni tamamladım. Bankacılık yapmaktayım. Koç burcuyum. Aşırı duygusal ve aşka sevgiye önem veren bir kişiliğim var.
Sevgi sözcüğünün kelimelerle anlatılması çok zor. Sevgi her şeydir. Fedakarlıktır, nefestir, gerçeği karşılıksız beklentisiz olanıdır. Saf ve temiz olanı ile karşılaşmak ümidiyle...
Sevgi doğallıktır. Sevgiyi göstermenin en güzel ve hissedilir olanı bence dokunmaktır. Gözle olan temastır.
Herkesin hak ettiği sevgiyi bulmasını, bulanların bu huzuru hiç kaybetmemesini dilerim. Çok sevip çok sevilelim.


Dilek Şenol Ertuğ
 Bankacılık, sefirelik ve nihayet emlak sektörü... Hayat felsefem hep çalışmak. Dolu dolu bir yaşam. Sevgi ile iç içe... Dilek Şenol Ertuğ kısaca bu işte...
Başarının, güzelliklerin, mutlulukların sırrıdır 'sevgi'. Sevgisiz, sevmeden, sevilmeden hayatın hiçbir anlamı olamaz. 
Sevgimizi göstermenin en güzel yolu sevdiğmizi her zaman sıkıca kucaklamak ve yaşamı birlikle göğüslemektir. 
Sevgililer gününde sevdiklerinizi kucaklayın. Sevginizi doyasıya yaşayın. 


Nesrin Candemir
 1988 Lefkoşa doğumluyum. Kendi şirketimiz olan M.Candemir Const. Ltd’de çalışmaktayım.
Sevgi, kişinin karşılık beklemeden hissettiği saf ve temiz duygudur.
Belki biraz klasik olacak ama bence sevgiyi göstermenin en güzel yolu ona küçük de olsa sürprizler yapmak ve bakışlarınızla ona o içten sevgiyi hissettirebilmektir.
Bence sevgiyi göstermek için bir günü beklemek yanlış fakat yine de kapitalist düzene kapılmayacak şekilde bu günü de çok güzel ve aşk dolu geçirmelerini temenni ederim. 


Ahmet Ersöz
  1977 Lefkoşa doğumluyum. Orta-liseyi Türk Maarif Koleji’nde, üniversiteyi Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, yüksek lisansımı da Yakın Doğu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladım. Kamu görevlisiyim. Halen Taşkınköy Spor Kulübü Başkanlığını yürütmekteyim. Mizah ağırlıklı yazılar, şiirler yazmak hobimdir. Evliyim ve bir de oğlum var. 
Bence sevmekte ikilikler kalkar, bir olmalara gidilir. İki ten, iki kalp, iki gönül yoktur sevgide. Tek bir kalp olunur, tek bir yürek olunur. Sevmek paylaşmaktır. Sevdiğiyle sevdiğini paylaşmaktır. Sevdiğiyle kalbini bölüşmektir sevmek. Tek kalp olmanın yolu budur. 
İlgi göstermek bizim için bir görev, bir zorunluluk olmamalı. Nasıl hissediyorsak, onun da bilmesini söylememiz yeterlidir sadece. Hissetmiyorsak eğer, devam etmenin pek de bir anlamı yoktur. Sürekli aynı şeyleri yapmaktan kaçınmak, ona çılgın ve eğlenceli yanımızı göstermek önemlidir. Onun en iyi arkadaşı olabilmek ve hayatımızdaki her gelişmeyi onunla paylaşmak mesela. Aklıma gelenler bunlar. 
Sevgililer gününde bir şiirimle mesaj vermek isterim; 
Seni gördüm aniden 
Vurdun beni kalbimden
Saflık akıyor yüzünden 
Şüphe etme sevgimden 
xxx
Çiçekler yetmez sana 
Sevmeyi öğrettin bana 
Pembe kız anlasana
Can katıyorsun cana

Havva Murat
 Merhum Av Hasan Murat ve Feray Murat’ın kızıyım. Grafik Tasarım mezunuyum. 4 senedir de Flower Station diye butik çiçekçi iş sahibiyim.
Sevgi koşulsuz ve karşılıksız duyulan hissedilen, bazen insanı yoran bazen mutlu eden kısaca kendi içinde de insana bir günde bazen 4 mevsimi yaşatan duygudur.

Umut Kalamaz
  7 Şubat 1983 Lefkoşa doğumluyum. Yakın Doğu Üniversitesi Halka İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunuyum. Kendime ait bir aile şirketim var evli ve bir çocuk babasıyım.
“Sevgi” biz insanları birbirimize bağlayan ve ilgi göstermeye yönelten, eksikliğini hissettiğimizde ya da hissettirdiğimizde mutluluğumuzu ve yaşama sevincimizi etkileyen içsel bir duygudur.
Sevgimizi göstermenin birçok yolu vardır. Mesela sevdiğimiz kişiye, onun ne kadar özel ve kıymetli olduğunu hissettirebilmek gibi. Bunu yansıtmak için sevgimize layık olan varlığa karşı samimi ve içten olmamız yeterlidir.
“Sevgililer günü” sadece bir tarihten ve efsaneden ibarettir. İnsan seviyor ve seviliyorsa bunun kıymetini bilmeli, sadece bugün değil her gün sevdiği kişiye ‘Seni Seviyorum’ diyebilmeli ve bunu en önemlisi hissederek söyleyebilmelidir.

Yorum Gönder