Bol yağmurlu ve sert kışlar için şimdiden teşekkür ediyorum!

  Yıllardan beri aklıma takılı olarak duran ama bir türlü yanıt bulamadığım bir soru var: İlk medeniyetler Mezopotamya, Mısır ve Anadolu’da ortaya çıktığı halde, şimdiki durumda buralarda neden bir kargaşa hüküm sürüyor? Şimdiki zamanda, daha planlı ve ihtiyatlı yönetim modelleri neden özellikle soğuk ülkelerde yerleşmiş görünüyor?
   Bu durumun iklimle ve diğer coğrafik özelliklerle ilgili olması gerekiyor. Orta Doğu coğrafyası aslında insanlara günlük yaşamlarını kolaylıkla sürdürürken artık-değer üretecek olanaklar sunuyor. Belki bu yüzden bu artık-değere el koyan firavunlar kendileri için piramitler yapabilmiş; Mezopotamya kralları insan yaşamını düzenlemek için kanunlar geliştirmiştir. Soğuk iklimlerin yaşam koşulları daha farklıdır. Uzun bir kışı nasıl atlatacağınızı çok iyi düşünmek ve hazırlık yapmak zorundasınız. Binlerce yıl önceki ilkel koşullarda üretip biriktirebildikleriniz ise önünüzdeki uzun kışı atlatmak için ancak size yeter. Hem ihtiyatlı, hem de planlı olmak zorundasınız. 
   Bu yüzden on binlerce yıl içinde çok farklı kültürlerin ortaya çıktığını düşünüyorum. Bu farklılık, kendini şimdi de hissettiriyor işte...

Yağmurlar devam etsin
   Son haftalardaki yağmurları, meydana gelen olumsuzlukları ve hatta yetersizliklerimizi izledikçe içimi bir sevinç kaplıyor ki sormayın! 
   Bu yıl Kıbrıs’ta ve bizi çevreleyen coğrafyada yağışlar artmış görünüyor. Uzmanlar, bunun geçici olmadığını, küresel ısınma nedeniyle iklimde değişimler yaşandığını ve bu durumunun önümüzdeki yıllarda tekrar edeceğini belirtiyorlar. Bu, artık daha sert ve sulu kışlara alışmamız gerekecek demektir.  
   Hah; işte şimdi olacak! Lafla anlatamadıklarımızı doğa bize kendi yaptıracak!
   “Ne olacak yahu... Senede iki defa yağmur yağacak diye çatıyı ille de izole etmek zorunda mıyım? Kiremitler biraz oynasa bile damlatan yere bir kazancık kor geceyi geçiririm” diyemeyeceğiz. Duvarlar ne çekiyorsa, bu bir-iki hafta değil, aylar sürecek... Artık daha nitelikli yapılar yapmak zorunlu olacak.
   Senede bir defa o da araç seyrini engellemeyecek şekilde su birikintisi oluşacak diye yolları daha iyi planlamak, eğimlerini doğru hesaplamak zorumuza gitmiş olabilirdi. Artık doğa buna müsamaha etmeyecek.
   Malum, dere yataklarını eşdeğer olarak ve arsa nitelikli arazi olarak dağıttık; insanlar inşaat yaptılar. Şimdi istimlak edecek para bulamıyoruz. Ama dere yataklarını bir şekilde açmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.
   Okul binalarının durumu perişan. Bol yağışlı günlerde çocukları okullara göndermekten kaçınıyor. Mazallah binaların kafalarına yıkılmasından korkuyoruz.
   Bundan sonra daha nitelikli yollar yapmak; gerekli kamusallaştırmaları zamanında ödemek; sağlam okullar yapmak zorundayız artık. Kamusal kaynakları çarçur etmek devri belki de doğa sayesinde son bulacak. 
   Kış sert gelince, ısınmak tam anlamı ile dert oldu. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu faturaları büyük bir tepki ile karşılandı. Faturalama tarihlerinde yaşanan karmaşa aslında Kıb-Tek’in işine yaramış görünüyor. Elektrik fiyatları makul ama faturalamadan dolayı bedeller yüksek gelmiş gibi bir hava yaratılıyor. Öyle değil; elektrik fiyatı yüksektir, harcama da biraz yükselince yurttaşlar ödemekte zorlanmaya başlamıştır... Feryat ondandır...
   Böyle sert kışlar yaşarsak, ısınma sorunu üzerine daha büyük bir önemle eğileceğiz... Bahçe atıklarından yakacak yapmayı; elektrik için daha uygun yöntemler gündeme getirmeyi belki de bu sayede öğrenmiş olacağız. 

Biriktirme ve planlama
   Cırcır böceği ile karıncanın hikayesini hatırlayanımız kalmadı galiba!
   La Fontaine’nin meşhur masallarından biridir. Karınca yaz boyunca çalışıp yiyecek biriktirirken, Ağustos böceği saz çalıp durmuş. Kış gelince karınca yuvasındaki yiyeceklerle beslenirken; yiyecek istemek zorunda kalan Ağustos böceğine, “Madem ki bütün yaz boyunca saz çaldın; şimdi de oyna bakalım biraz” diye yanıt vermiş...
   Kış böyle bir şeydir işte!
   Yaz boyunca neler yapmanız, kışa nasıl hazırlanmanız gerektiğini de, biriktirdiklerini tasarruflu kullanmayı da öğretir.
   Bu kış bizim için derslerle dolu geçiyor. Umarım biz de bir şeyler öğreniyoruzdur.

YORUM EKLE