Kategoriler

diyaloggazetesi

Tahran duyurdu

Türkiye, Rusya ve İran kendi arasında yerel para birimi kullanımı konusunda anlaştı

 İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.
İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını kaydetti.
Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran’ın kendi para birimleriyle ticaret yapacağını ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı.
Bu arada Himmeti, geçen ay İran’da petrol dışı ihracattan sağlanan 2 milyar 500 milyon dolar tutarındaki gelirin, temel ürünler ve fabrikalara hammadde ithalatı için düşük kurdan ithalatçılara tahsis edildiğini, bundan sonra da serbest piyasada 16 bin tümen olan avroyu ithalatçılara 9 bin tümenden satacaklarını açıkladı. 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
SPOR
Rifat Berkel onay aldı
SPOR
Göçmen Zirve’de
KIBRIS
5 Kez Görüntülendi.
Unutulmayacak
KIBRIS
8 Kez Görüntülendi.
‘Ayşe’ yeniden tatile çıkabilir
GÜNEY
4 Kez Görüntülendi.
 20 yılın rekoru
KIBRIS
8 Kez Görüntülendi.
Renkleri büyüledi
KIBRIS
14 Kez Görüntülendi.
En büyük acıyı  geride kalanlar çekiyor
KIBRIS
6 Kez Görüntülendi.
Tarihe geçti
KIBRIS
8 Kez Görüntülendi.
‘Dur demek lazım’
KIBRIS
15 Kez Görüntülendi.
‘Adalet nerede’