Kategoriler

diyaloggazetesi

KKTC’de bir ilk olacak

4 belediye “Cittaslow Sunday” etkinliğine ev sahipliği yapacak

 Raif UZKAN

Cittaslow’un Kıbrıs ağını oluşturan 4 belediye Geçitkale, Mehmetçik, Yeniboğaziçi ve Lefke, 30 Eylül Pazar günü tüm dünyada eş zamanlı gerçekleştirilecek “Cittaslow Sunday” etkinliğinin Kuzey Kıbrıs ayağına ev sahipliği yapacak.
Etkinlik Geçitkale Kasaba Meydanında saat 10.00’da başlayacak ve zeytin başlıca tema olacak. Festivalde zeytinden yapılan ürünlere yer verilecek ve bazı yerel sanatçılar da etkinlikte performans sunacak.
Etkinlik dolayısıyla Belediyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Cittaslow felsefesinin anlam ve önemine işaret ederek Cittaslow köy sayısının 4’e çıkmasıyla bir ağ oluştuğunu ve bu ağın ilk kez bir ortak etkinlikte bir araya geleceğini söyledi.
Sarıçizmeli bunun belediyeler arasında yapılacak ortak etkinliklere örnek oluşturmasını ve bu birlikteliğin daha da artıp yayılmasını diledi.
Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş da, bir günlük festivalin ülkede korkunç paraların harcandığı festivallerden olmadığını ve ülkede bir “festival enflasyonu” yaşandığını ifade etti.
Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Lefke Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıl önce Cttaslow ünvanı aldığına işaret etti ve 4 belediyenin sesi yükseltmek ve duyurabilmek adına ortak bir amaçta bir araya geldiğini bildirdi.
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise, 2013 yılında Cittaslow olan Yeniboğaziçi’nin yeni belediye başkanı olduğunu söyleyerek, tüm köylerde çocuk ve yaşlılara katkıyı artırmak gerektiğine dikkat çekti.
Geçitkale’deki “Cittaslow Sunday” festivalinin programı ve katılacak sanatçılar daha sonra kamuoyuyla paylaşılacak. 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
MAGAZİN
10 Kez Görüntülendi.
Bandabulya sahnesinde ‘The Beatles’ konseri
YAŞAM
8 Kez Görüntülendi.
‘Cumhuriyet Sergisi’  Kıbrıs Sanat Merkezi’nde açıldı
KIBRIS
143 Kez Görüntülendi.
Kimliği gizlendi
KIBRIS
307 Kez Görüntülendi.
PKK propagandası
KIBRIS
301 Kez Görüntülendi.
Plaja götürmüş
KIBRIS
96 Kez Görüntülendi.
Yeni nesil tehlikede
KIBRIS
326 Kez Görüntülendi.
Suç ortağı aranıyor
KIBRIS
691 Kez Görüntülendi.
UBP’yi üzen son nokta
KIBRIS
89 Kez Görüntülendi.
Kefili kurtardı
KIBRIS
85 Kez Görüntülendi.
Rumların bayramı