Kategoriler

diyaloggazetesi

“Topluma moral olur”

KTSO Başkanı Avunduk, kamuda tasarrufun siyasi partilerden, bakanlıklardan, Cumhuriyet Meclisi’nden başlaması gerektiğini belirtti

 Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) dün, oda konferans salonunda Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ve Kalkınma Bankası Başkanı Mustafa Besim ile banka yetkililerinin katıldığı üye toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ile KTSO Başkanı Candan Avunduk birer konuşma yaptı.
KTSO Başkanı Avunduk konuşmasında, özellikle kamuda tasarrufun en üstten, siyasi partilerden, bakanlıklardan, Cumhuriyet Meclisi’nden başlaması gerektiğine değindi.
Avunduk bunun toplumsal motivasyon ve algı açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, “Geçtiğimiz günlerde ithal gelen bazı ürünlerin ya satılmadığı depolandığı, ve/veya marketlerde satılmadığı/depolandığı haberlerini hep beraber izledik. Ancak Kıbrıs Türk sanayicisi üretimini durdurmamış her şeye rağmen çarşıda malını eksik bırakmamıştır. Buradan hareketle dışa bağımlılığın, azaltılması ve en aza indirilmesi ancak ve ancak üreten ve ürettirilen bir sanayi ile gerçekleşebilecektir” dedi.
Avunduk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ne yazık ki KKTC’deki hükümetlerin TL’deki değer kaybına yönelik kullanabileceği piyasa enstrümanları sınırlıdır ve bu gerçekler ışığında değerlendirme yapılması gereklidir.
Geçtiğimiz günlerde hükümetin açıklamış olduğu önlemlerin yaşanan olumsuzluğu ortadan kaldırmasını beklememekteyiz. Ancak bireylerin alım güçlerinde yaşanmakta olan kayıp oranının, bir nebze azaltılması ve bir rahatlama imkânı yaratılması bu aşamada önemlidir. 
Bu kapsamda kamuda gelir artırıcı ve tasarruf önlemleriyle kamu yatırımlarının artırılması, yerli üretimin korunması ve geliştirilmesi, turizm ve yükseköğrenim gelirlerinin artırılması ve ihracatın geliştirilmesi esas amaçlar olmalıdır.”

Nami: TL’nin değer kaybı alım gücümüzü düşürdü
Bakan Özdil Nami KTSÖ üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, hükümet olarak kısa vadeli çözümler değil, daha uzun soluklu çözümleri hayata koymaları gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade etti. Özdil Nami, “Bizim dışımızda gelişse de TL’nin değer kaybı alım gücümüzü düşürdü. İktidar olarak 144 ülke arasında 114. sırada olan bir ekonomiyi devraldık. Rekabet gücümüzün zayıflığı ortada. Teşvikler, krediler üretimin artırılması için yapılacak çalışmalar bunların hepsi Türkiye ile oturulup iyice konuşulmalı. Bu toplantı bu açıdan da önemli” diye konuştu.
Cazip kredilendirme olanakları üzerinde çalıştıklarını ifade eden Nami, devletin elinde Kalkınma Bankası ve Kobigem gibi değerli kuruluşların olduğuna ve bunların iyi çalıştığına değindi.

Kablo ve yenilenebilir enerji
Özdil Nami, enerji kapasitemize ve kullanılan enerji miktarlarına değinerek, enerji üretiminin dolar üzerinden alınan fosil yakıtın yakılmasıyla elde edildiğine işaret ederek, “Bu yüksek maliyetli enerjiden kurtulmak için Kıb-Tek ile görüşmeler yaptık. Yeni yatırımlar gündemimizde ama bu yatırımlar eskisi gibi olmayacak. Türkiye ile enterkonnekte kablo bağlantısı ve yenilenebilir güneş enerjisi. Güneş zengini bir ülkeyiz. Türkiye ile bu konuda çalışıyoruz” diye konuştu. 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
TÜRKİYE
116 Kez Görüntülendi.
İlişkiler gerildi
KIBRIS
184 Kez Görüntülendi.
Endonezyalı Öğrenci Tutuklandı
KIBRIS
60 Kez Görüntülendi.
Benzer Suçları Var
KIBRIS
204 Kez Görüntülendi.
‘Soyunup size poz vereyim’
KIBRIS
94 Kez Görüntülendi.
Tatil Uzadı
KIBRIS
255 Kez Görüntülendi.
Zanlı sayısı 12 oldu
KIBRIS
82 Kez Görüntülendi.
5 Dönüm Kül Oldu
KIBRIS
266 Kez Görüntülendi.
Serhan’dan  70 bin Euro  istediler
KIBRIS
80 Kez Görüntülendi.
Ağacı Değil Aracı Yaktı
KIBRIS
108 Kez Görüntülendi.
‘Kandırıldık’