Kategoriler

diyaloggazetesi

Çanlar çalıyor

Son 3 yılda Güney Kıbrıs’ta 597 kilo Hint Keneviri, 320 kilo da Kokain ele geçirildi; bir yılda 6 kişi hayatını kaybetti 

 Uyuşturucu kullanımının önlenemez duruma geldiği Güney Kıbrıs’ta her 100 kişiden 12’sinin uyuşturucu kullandığı, geçtiğimiz yıl içinde 6 kişinin de aşırı doz kullanarak hayatını kaybettiği bildirildi.

   Avrupa’da bir eroin fazlalığı gözlemlendiği için bu türde uyuşturucunun Güney Kıbrıs’a daha çok yayılacağından korkuluyor.
   Politis gazetesi, Rum Bağımlılıkla Mücadele Birimi Başkanı Dr. Hrisanthos Yeorgiu’nun,  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e sunduğu 2017 yılı raporunun içeriğine dair açıklamalarını aktardı.
   Habere göre, Avrupa’da kokain türü uyuşturucuda bir fazlalık gözlemlendiğini, Güney Kıbrıs’ın bundan etkilenmesinin beklenmediğini söyleyen Yeorgiu, Güney’de uyuşturucu kullanımının trajik boyutta olmamakla birlikte, uyuşturucuya bağlı 6 ölüm vakası gerçekleştiğinden, şirin de gösterilemeyeceğini kaydetti.
    Genel nüfusun yüzde 12’sinin hayatı boyunca en az bir kere denediğini beyan ettiği hintkenevirinin, Güney’de kullanımı en yaygın madde olmaya devam ettiğini anlatan Yeorgiu, bu türde uyuşturucuyu en çok deneme eğiliminin 19-22 yaş arasındakiler arasında bulunduğunu söyledi. 

Gençlerde kullanım artıyor

   Yeorgiu, 15-34 yaş aralığındaki gençler arasında hintkeneviri kullanımının yaygın olduğunu (son yıl içerisinde kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 4,4) kullanımı en rağbet gören  maddenin kokain olduğunu, 14-64 yaş aralığındaki genel nüfusun yüzde 1,4’ünün bu tür uyuşturucuyu ömrü boyunca en az bir kez kullandığı beyanında bulunduğunu söyledi. Yeorgiu, sakinleştirici dışındaki bütün maddelerin kullanımının erkekler arasında daha yaygın olduğunu ekledi.
   Yeorgiu, 2016’da 170 kilo hintkeneviri, 182 kilo kokain, son üç yıl içerisinde ise 597 kilo hintkeneviri ve 320 kilo kokain ele geçirildiğini kaydetti.
   Raporda, 15-16 yaş aralığındaki öğrenciler arasındaki alkol kullanımı ve şans oyunları ile meşgul olma eğilimiyle ilgili bilgiler de yer aldı. Yeorgiu, öğrencilerin yüzde 18’inin son bir ay içerisinde sigara içtiği, yüzde 22’sinin şans oyunu (yüzde 12’si internet üzerinden, yüzde 27’si internet dışı) oynadığı beyanında bulunduğunu anlattı. Alkol tüketiminde artış yaşandığını, oran vermemekle birlikte, özellikle son bir ay içerisinde 5 ve daha fazla içki tükettiğini söyleyenlerin arttığını ve alkol kullanımının kız öğrenciler arasında daha yaygın olduğunu belirtti.
   Aynı gazete, başka bir haberinde tasarrufunda bir miktar matamfetamin türü sentetik uyuşturucu ve 7 bin Euro nakit para bulunan 42 yaşındaki bir İranlı’nın Pazar günü Limasol’da tutuklandığını bildirdi. Habere göre, Güney’de ikamet izniyle bulunan İranlı, mahkemeye çıkarıldı ve hakkında 8 gün tutukluluk emri alındı.  

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KIBRIS
448 Kez Görüntülendi.
Gözyaşına boğuldu
GÜNEY
190 Kez Görüntülendi.
12 kişilik ekip görevde
GÜNEY
250 Kez Görüntülendi.
Yüzde 11 düşüş var
KIBRIS
472 Kez Görüntülendi.
8 ay yatacak
KIBRIS
1820 Kez Görüntülendi.
‘Yapmadım’ diyor
KIBRIS
2222 Kez Görüntülendi.
23 Nisan hediyesi!
KIBRIS
114 Kez Görüntülendi.
Ankara’dan net mesaj
KIBRIS
227 Kez Görüntülendi.
Maliyetler çok yüksek
KIBRIS
182 Kez Görüntülendi.
Alevlerin ardından  aile dramı çıktı
KIBRIS
25 Kez Görüntülendi.
‘Amaç Rumları  memnun etmek’