Kategoriler

diyaloggazetesi

‘Kaygılıyız’

AKEL lideri Kiprianu, Rum lideri Anastasiadis’in ‘İki bölgeli, iki toplumlu federasyondan hızla uzaklaştığını’ söyledi

   Rum Komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümünden “hızlı adımlarla uzaklaştığı” haberlerinin son dönemde yayıldığına dikkat çekti. 

   Haravgi’de yer alan habere göre, Anastasiadis hükümetinin Rum basınına yansıyan bu haberlere cevap vermemesinden dolayı AKEL’in kaygı duyduğuna dikkat çeken Kiprianu, Anastasiadis’ten, BM Genel Kurulu çerçevesinde görüşeceği BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i “müzakereler yeniden başlarsa, bu kez siyasi irade göstereceğine ve sonuna kadar gitme niyetinde olduğuna” ikna etmesini istedi.
   Kiprianu, düzenlediği basın toplantısında, Anastasiadis’in New York’a gidişi öncesinde Rum Ulusal Konseyi’nin toplanması gerekip gerekmediği sorusuna karşılık “Sayın Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu tek başına yönetmeye karar verdiği görünüyor, bu nettir. Sayın Anastasiadis, BM kararları, Doruk Anlaşmaları, Avrupa ve uluslararası hukuka dayalı bir uzlaşı çözümüne varılması hedefiyle özlü diyalog üzerinde durmalıdır” dedi. 
   Sözünü ettiği noktaya süratle ulaşılması gereğinin altını çizen Kiprianu “Partim,  Sayın Anastasiadis’in iki bölgeli, iki toplumlu çözümden hızlı adımlarla uzaklaştığından söz eden haberlerden ve bu haberlerin hükümet tarafından cevapsız bırakılmasından kaygı duyuyor” vurgusunu yaptı. Kiprianu, “Başkanın, en azından hükümetinin, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylemesini beklerdik. Maalesef bu haberlere hassasiyet göstermiyorlar” dedi.
   Anastasiadis’in, görüşmeleri sırasında Lute’a Rum tarafının müzakerelere Crans Montana’da kalınan yerden devam etmeye hazır olduğunu söylediği hatırlatılması üzerine Kiprianu, “Onca gerilemeden ve çelişkiden sonra, kaldığımız yerden devam etmeye hazırız demesi yetmez” yanıtını verdi.
   Kiprianu, “Genel Sekreter’i, bu sefer sonuna kadar gitme iradesine sahip olduğuna ikna etmeli. Başkan Anastasiadis’ten ricamız, BM Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleşecek görüşmelerinde Guterres’i, müzakereler başlarsa bu kez sonuna kadar gitme iradesi göstereceğine ikna etmesidir. Bunu ona yalnız sözlü söylemesin, niyetinin bu olduğuna ikna etsin” dedi.
    Fileleftheros haberi “Başkan’a Baskı Yapıyor… AKEL: Guterres’i İradesine İkna Etsin”  başlığıyla aktardı. 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
MAGAZİN
4 Kez Görüntülendi.
Tasarımcı Cihan Nacar, 'Dramatik İroni' adını verdiği koleksiyonunu tanıttı
SPOR
48 Kez Görüntülendi.
Başkentlilerin derbisi
KIBRIS
89 Kez Görüntülendi.
Hurma ağacına çarptı 
KIBRIS
145 Kez Görüntülendi.
Alan da satan da mutsuz
KIBRIS
285 Kez Görüntülendi.
Bakanlığa sert tepki
KIBRIS
46 Kez Görüntülendi.
Şimdiki halde bile sıkıntı var
KIBRIS
45 Kez Görüntülendi.
Çabalar başarılı olmadı
KIBRIS
149 Kez Görüntülendi.
Rumlar isteksiz
KIBRIS
116 Kez Görüntülendi.
İki kişi kefil oldu
KIBRIS
16 Kez Görüntülendi.
“Mavi vatana  sahip çıkacağız”