HÜKÜMETİN TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

   Yıllarca anlaşma imzaladık, ama hiçbirine uymadık. Bazılarını hayata geçirme kabiliyeti gösteremedik, bazılarını uygulamaya zaten niyetimiz yoktu, onları uygulamamak için imzaladık.
    Protokoller yaptık, benimsemedik. Parayı alana kadar sustuk, sonra “bunlar bize uymaz” dedik.
    Bugün de benzer şeyler söyleyenler yok değil; “Bugüne kadar bunca protokol imzaladık, paket hazırladık. Bunların hiçbiri ekonomik sorunların çözümüne yetmedi. Demek ki yanlıştılar.” 
    Sanki de ekonomik ve sosyal dönüşümü, imzalanan paketler yapacak!
    Siz istediğiniz paketi yapın, bunları kararlılıkla uygulanamaz, uygulama sırasında ortaya çıkan sorunları samimi bir şekilde değerlendirip gerekli ayarları yapmazsanız, raflarda kalan paketler size yardımcı olamazdı ve olmadı.

AKDAĞ’IN ZİYARETİ
    Başbakan Erhürman, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta adamızı ziyaret eden Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın ardından düzenlediği basın toplantısında, bu ziyarette özellikle ekonomik ve sosyal kalkınma ile ilgili projeler, 2018 yılı protokolü ve 2019’dan sonra geçerli olacak yeni ekonomik ve mali anlaşma üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal sorunları ile ilgili olan her soruya, Türkiye ile işbirliklerine dikkat çekerek açıklama getirmeye çalıştı. Benim en fazla dikkatimi çeken ise, döviz kurlarındaki yükselişe karşılık, Türkiye ile bir komite kurulup çalışma yapılabileceğini açıklaması oldu.
    Bilindiği gibi Türkiye’de, döviz kurlarını baskı altında tutmak için devlet kaynaklarını harcamak yerine, piyasayı genişletici önlemlere kaynak ayrılıyor. İş yapabilmek için ortam iyileştirilmeye çalışılıyor, yeni yatırımların için düşük faizli kredi programları geliştiriliyor. Biz de benzer şeyler yapabiliriz. Böylece kurlar düşmese bile yurttaşlarımızın gelirleri artar ve yükselen döviz kurlarının hayatımıza yansımasını daha az hissedebiliriz.
    Erhürman, şimdiye kadar yeterince tartışılmış daha pek çok konu üzerinde de durdu.
    Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi, su ile ilgili anlaşmanın kapsamlı bir şekilde uygulanması, gençler için yeni projeler uygulanması...
    Son günlerde Atlas Global’in uçuş sayılarını azaltmasının yarattığı endişe de Türkiye Başbakan Yardımcısı ile ele alındı ve Türk Hava Yolları’nın Ercan’a uçuşlarının sayısını artırması istendi.
    Recep Akdağ, Başbakanlık’ta 4.5 saat geçirdi. Bu süre içinde hem heyetler arası çalışmalar oldu, hem de Başbakan ile baş başa görüşmeler yapıldı.

ERHÜRMAN’IN TUTUMU
    Bütün bunlar, bugüne kadar olanlar ve bugünden sonra olabilecekler, KKTC’de halka hizmet etmek isteyenlerin Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek ve samimi bir çalışma ortamı yaratmaktan başka seçenekleri olmadığını bir kez daha gösteriyor.
    Bugüne kadarki CTP’li hükümetlerin başarısızlıklarının temelinde, ne bilgisizlik yatıyor; ne de isteksizlik... Başarısızlığın kaynağı, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek konusundaki kararsızlık ve samimiyetsizlikti. Tek tek kişiler veya başbakanlık yapma olanağı bulan CTP’li milletvekilleri bu konuda istekli olsalar bile parti içindeki sorunlar ve bu sorunların üstüne kararlılıkla gidememe, sonuçta CTP’li hükümetlerin yıkılmasına ve çoğu zaman geride bir enkaz bırakmasına neden oldu.
    Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, şimdiye kadar olanlardan farklı davranıyor. Dilerim bu farklılığını önümüzdeki dönemde de gösterir. Kablo ile elektrik gelmesine şimdilik ‘evet’ diyen, ama çeşitli yollara saparak bunu halk için anlamsız hale getirmeye çalışanlara direnebilir. Su Temin Projesi’ni, yeraltı kaynaklarımızı koruyacak, atık suları değerlendirecek ve tüketiciye daha uygun fiyatlarla su temin edecek şekilde kapsamlı bir şekilde uygulayabilir.
    Dilerim, Türkiye’de zaman zaman gündeme getirildiği gibi, kamu yönetimini iş ve yatırım yapmak isteyenler insanların önünde bir engel olmaktan çıkarabilir.
    Bunlar yapılsa bile sorunlar bitmeyecek... Dünyada en gelişmiş ülkelerde bile ne gibi sorunlar ortaya çıktığını her gün izliyoruz. Ama biz de bazı ilerlemeler sağlamış olacak, kendimize güvenimiz artacak ve yeni sorunların üstüne daha bir kararlılık ve özgüven ile yürümüş olacağız.  
 

YORUM EKLE