4 yıl yatacak

Amcasının Bir milyon dolarını tahsil etmek için tabancasıyla birlikte adaya gelen Fırat Özkan “Düşmanım var” dedi ancak mahkemeyi ikna edemedi

4 yıl yatacak

 Suna ERDEN

Türkiye’den yola çıkan Fırat Özkan, alacaklı olan bir yakınının 1 milyon dolarını tahsil etmek için Kuzey Kıbrıs’a geldi. Güzelyurt’a giden sanık Özkan, tahsilat yapacağı işyerlerinin fotoğraflarını çektikten sonra,  polise yapılan ihbar üzerine yakalandı. 
Üzerinde şarjörü dolu Glock marka silah ile yakalanan sanık Özkan, ilk ifadesinde, “Düşmanın var, o yüzden silah taşıyorum” dedi. 
Ancak yapılan soruşturmada sanığın yakalanmadan 7 gün önce ülkeye geldiği, amcasının alacaklarını tahsil etmek için Güzelyurt’a gittiği tespit edildi. İşte Güzelyurt’ta 2018 yılı temmuz ayında yaşanan ilginç olayın davası dün karara bağlandı.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Kararda üzerinde durulan en önemli nokta, sanığın KKTC yargısına başvurmak yerine silah ile ülkeye gelip kendince adaleti sağlamaya çalışması oldu. Ağır ceza heyeti, sanığın aslında yaptığı bu davranışla KKTC yargısına saldırıda bulunduğunu belirtti.

Hukuk yerine silahı tercih etti
Sanık hakkındaki kararı mahkeme başkanı Fadıl Aksun açıkladı. Aksun kararında sanığın hukuk yerine silahı tercih ettiğini vurguladı. Aksun, “Hukuk yerine silahı tercin eden sanık şimdi hukuka hesap vermekle yüzleşti” dedi. Borç, alacak verecek meselelerinde yetkili tek makamın yargı olduğunu belirten Aksun, “Yargı sistemimiz ülkemizde güvenilen kurumların başı çekmektedir” ifadesini kullandı. Aksun, sanığın ülkeye geliş amacına bakıldığında bunun aslında KKTC adalet sistemine de yapılan bir saldırı olduğunu belirtti. Başkan Aksun, sanığın veya amcasının, mahkemelere başvurup, hakkını aramak yerine adaleti kendi yöntemi ile ve suça bulaşarak bulmaya çalıştığına dikkat çekti.
Sanığın ilk yakalandığı anda kullandığı, “Düşmanın var” cümlesinin de vahametine değinen Aksun, şunları söyledi: “Ülkeye yeni gelen sanığın, düşmanı olması makul olmamakla birlikte, düşmanı olsa dahi kolluk kuvvetlerine gitmeyip, bunun yerine üzerinde tabanca taşıması, bunu kullanma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Karar oy birliği ile alındı
Genelde devlet otoritesine özelde adalet sistemine ve ülkenin barışçıl yapısına sekte vuran bu suça hoşgörü ile yaklaşmak mümkün değildir.”
Başkan Fadıl Aksun, Anayasa’ya göre herkesin, barış, güven ve huzur içinde yaşama hakkına sahip olduğunu belirterek, huzur ortamını ve adaletin işleyişine karşı işlenen bu suç karşısında sanığa mülayim davranmalarının mümkün olmadığını belritti. Aksun, sanığa oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER