Çıkış yasağı kondu

Yasa dışı örgüte üye olma ve PKK propagandası yapan yayınlar bulundurma suçlamasıyla  tutuklanan Bengül Gargınsu ile kızı Simge Alıcı tutuksuz yargılanacak

Çıkış yasağı kondu

 Suna ERDEN

Terör örgütü propagandası yapan kitap bulundurmak ve terör örgütü üyeliği suçlamarıyla tutuklanan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi Üyesi Bengül Gargınsu ile bunlara ek kasti hasar suçu da işleyen kızı Simge Alıcı dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 
Duruşmada zanlıların evinde PKK terör örgütünün propagandasını yapan 27 adet kitap bulunduğu, kitapların kime ait olduğunu söylemedikleri, ifade de vermedikleri belirtildi.
Soruşturmayı yapan Polis Çavuşu Ahmet Kavan, 11 Mart 2019 tarihinde zanlıların Marmara bölgesindeki evinde arama yapıldığını söyledi. Kavan, zanlıların evinden 27 kitabın emare alındığını belirtti. Polis, üzerinde terör örgütü PKK'nın bayrağının amblemi bulunan, içerisinde hatıra niteliği taşıdığı düşünülen sandık da bulunup emare olarak alındığını belirtti.
Polis, zanlıların kitapların kime ait olduğunu söylemediğini, ifade de vermediklerini, sadece sözlü beyanda bulunduklarını aktardı. 

27 kitabın hepsi de PKK propagandası içeriyor
Kavan, 27 kitabın PKK terör örgütünün propagandasını yaptığını belirtti. 
Polis çavuşu Ahmet Kavan, kitapların uzmanlar tarafından incelenmesinin ardından sanıklara yazılı dava tebliğ edileceğini söyledi. 
Kavan, zanlı Simge Alıcı’nın ayrıca 8 Mart 2019 tarihinde 04.30’da Lefkoşa’da Mehmet Akif Caddesi’nde bir reklam şirketine ait 4 adet reklam panosunun üzerine boya ile “Leyla Güven, Jin Jan Azadi, 121. Gün” yazıları yazarak, 4 bin 600 TL hasara uğrattığını belirtti.
Zanlıların etki edeceği soruşturmanın tamamlandığını belirten Kavan, teminata bağlanmalarını talep etti.
Avukat Ürün Solyalı, polise, “Zanlıların kitap bulundurdukları için mi yasadışı cemiyete üye olduklarını söylüyorsunuz” sorusunu sordu. Polis çavuşu Ahmet Kavan, “Suç tespit edildi” dedi. 
Kavan, kitap haricinde PKK’nın amblemi olan sandık da bulunduğunu söyledi. 

Yurt dışı çıkış yasağı verildi
Yargıç Cenkay İnan, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, tüm seyahat belgelerini polise teslim etmesine emir verdi. 
İnan, zanlı Simge Alıcı’nın ayrıca haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmasına karar verdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER