banner493

Deport edilecekler

‘Amelya’ isimli yatta ele geçirilen bir buçuk milyon liralık kaçak mallarla ilgili tutuklanan 3 zanlı yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

Deport edilecekler
banner432

Suna ERDEN
Girne’ye bağlı Lapta’da denize açılan Amelya isimli yatta ele geçirilen bir buçuk milyon TL’lik kaçak mallarla ilgili soruşturma tamamlandı. 
Yata açılan gizli bölmelere yerleştirilen sigara, tünün, içki gibi malları ülkeden gümrüksüz çıkarıp yurt dışında sattıkları iddia edilen ve operasyon kapsamında tutuklanan zanlılar Kaptan Hüseyin Çetinbaş, yolcu Adnan Aydost ve yatın kiracısı olduğu belirtilen Aytaç Gökmen dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. 
Yasal statüleri olmadığı gerekçesi ile zanlıların tutuklu yargılanması talep edildi.
Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Ercan Atasay, mahkemede olguları aktardı. 
Atasay, 10 Ekim 2020 tarihinde saat 07.30 sıralarında Girne Turizm Limanı’ndan ayrılan Amerikan bandıralı yat içerisinde yasal olmayan mallar olduğuna dair bilgi aldıklarını söyledi.  
Atasay, yatın Lapta bölgesinde deniz açıklarında tespit edildiğini belirtti.
Atasay, Sahil Güvenlik ekipleri, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yata operasyon düzenlendiğini ifade etti.  
Yatın sahil güvenlik tarafından limana çekildiğini kaydeden Atasay, yatta Kaptan Hüseyin Çetinbaş ile yolcu Adnan Aydost’un tespit edildiğini söyledi.
Atasay, yatta yapılan aramada bir buçuk milyon değerinde 146 koli elektronik sigara tütünü,  13 adet cep telefonu, 19 adet içki bulduklarını söyledi.
Polis çavuşu Atasay, Kaptan Çetinbay, yolcu Aydost’un gözaltına alındığını ifade etti.
Atasay, yatta narkotik detektör köpeği eşliğinde başka bir arama daha yapıldığını, yatın ön kısmında 13 karton tütün bulduklarını söyledi. 

Soruşturma tamamlandı
Atasay, bulunan emarelerin yatağın altına ve yatın bazı kısımlarına yapılan gizli bölmelere saklandığını açıkladı.
Polis çavuşu, mesele ile ilgili aranan şahıs olan ve söz konusu yatı son 6 aydır kirasında bulunduran Aytaç Gökmen’in ise ülkeden çıkış yaparken Ercan Havaalanı’nda tutuklandığını söyledi. 
Atasay, yapılan soruşturmada Gökmen’in yata yüklenen mallarla ile ilgili kaptan ve yolcu ile mesajlaşmalarının olduğunu ifade etti.
Atasay, ele geçirilen mallarla ilgili piyasa değeri araştırması yaptıklarını, satış fiyatının bir milyon 460 bin TL tutarında olduğuna dair tespit yaptıklarını söyledi. 
Polis, soruşturmanın tamamlandığını belirterek, teminat talep etti.
Mahkeme çalışma izin süreleri dolan zanlıları yasal bağları olmadığı gerekçesi ile 15 gün süre ile cezaevine gönderdi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460