banner564
banner556

FETÖ ile bağlantıları araştırılıyor

FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Caner Şahmaran 10 bin TL nakit teminatla serbest kaldı

banner587
FETÖ ile bağlantıları araştırılıyor

Suna ERDEN
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) KKTC’deki en güçlü bağlantılarından biri olduğu iddia edilen iş insanı Caner Şahmaran hakkındaki soruşturma kısmen tamamlandı.
Soruşturma amaçlı 7 gündür tutuklu bulunan zanlı dün teminat talebi ile mahkemeye çıkarıldı.
Polise verdiği ifadede örgütle bağını kabul edip, suç ortağı olan 3 kişinin de ismini veren zanlının evinde geçirilen elektronik eşyaların uzmanlara gönderildiği, incelemelerin sürdüğü belirtildi.
Soruşturmanın süreceği ancak zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığı ifade edildi.
Mahkeme, KKTC vatandaşı olan zanlının tutuksuz yargılanmasına emir verdi.
Zanlı 10 bin TL nakit teminat ve iki kefilin 75’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlı hakkındaki iddialar
Polis, teknik takip sonucu ulaştığı zanlının Lefkoşa’daki evinde 16 Haziran’da arama yaptı. Yapılan aramada 20 bin 600 Sterlin,5 bin ABD doları, 3 bin Euro, birçok elektronik eşya ve cep telefonu bulundu. Yapılan incelemede elektronik eşyaların içinde FETÖ-PYD terör örgütü ve lideri Fetullah Gülen ile ilgili birçok resim ve övücü yazılar tespit edildi. Sorgulanan zanlı örgütle bağını kabul edip, işbirliği yaptığı 3 kişinin ismini polise verdi.
Zanlı bir öğrenci yurdunun satışını gerçekleştirip, 350 bin Sterlin parayı örgütle bağlantılı bir kişiye verdiğini de itiraf etti.

banner571

Polisin örgütle ilgili tespitleri
Zanlıyı dün üçüncü kez mahkemeye çıkaran polis, Şahraman hakkındaki iddiaların yanı sıra FETÖ’nün KKTC yapılanmasıyla ilgili bilgiler de verdi.
Polis, örgütün 1990’lı yıllardan itibaren ülkede yapılanmaya başladığını söyledi.
Polis, FETÖ mensubu birçok isim tespit edildiğini, yeni tutuklamaların yapılabileceğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473