Mağdur sayısı arttı

Başkalarına ait evleri sahtekârlıkla şirketine devrettiği iddiasıyla tutuklanan İşadamı Mehmet Eminoğlu ile suç ortağı Serdar Özbekoğlu 7 gün daha tutuklu kalacak

Mağdur sayısı arttı

 Suna ERDEN

Sahte evraklarla şahıslara ait mülkleri kendisine ait şirkete devrettiği iddia edilen İş insanı Mehmet Eminoğlu ile suç ortağı olduğu öne sürülen tasdik memuru Serdar Özbekoğlu hakkındaki soruşturma genişleyerek devam ediyor. 
Soruşturma kapsamında 25 Temmuz’dan beridir tutuklu bulunan iki zanlı dün ek süre talebiyle yeniden Girne’de mahkemeye çıkarıldı.
Duruşmada sahtekârlıkla devredilen gayrimenkul sayısının 22’ye, mağdur sayısının ise 13’e çıktığı açıklandı. Mehmet Eminoğlu’nun ifade verip, 7 vekâletnameyi sahtelediğini itiraf ettiği de belirtildi.

Yeniden mahkemeye çıkarıldılar
Soruşturmayı yürüten polis, her iki zanlının 26 Temmuz tarihinde Gizem Aksun’un şikâyeti üzerine tutuklandığını anımsattı.
Polis, zanlı Mehmet Eminoğlu’nun 04 Temmuz 2019 tarihinde, Gizem Aksun’a ait iki ayrı dairenin devrine ilişkin vekâletnameye sahte imza atıp, tasdik memuru Özbekoğlu’na onaylattığını söyledi.
Polis, zanlının daha sonra sahte belgeyi Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde görevli memura vererek tedavüle sürüp taşınmaz malları kendisine ait Investment inşaat şirketi adına devrini sağlayıp sahtekârlıkla mal temin ettiğini ifade etti. 
Polis, şikâyetin 26 Temmuz’da yapıldığını, zanlıların tutuklandığını, Özbekoğlu’nun ifadesinde eniştesi olduğu için Eminoğlu’na güvendiğini, vekâletnameyi onayladığını itiraf ettiğini söyledi. 

Eminoğlu suçunu kabul etti
Polis memuru, 26 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan zanlılar hakkında 3 gün tutukluluk emri alındığını, bu sürede, elde edilen ifadelerden ve incelenen vekâletnamelerden Mehmet Eminoğlu’nun 2019 yılı Temmuz ayı içinde, Baysan Keleşoğlu, Mediha Keleşoğlu, Yasin Kurşuntel’e ait 2 daireyi, devrettiğinin belirlendiğini söyledi.
Zanlıların, 29 Temmuzda mahkemeye çıkarılarak tutukluluk sürelerinin 4’er gün daha uzatıldığını dile getiren polis, bu sürede de10 adet sahte olduğuna inanılan vekâletname incelendiğini, bu bağlamda 10 kişiden soruşturma yapılarak ifade temin edildiğini kaydetti.
Soruşturma memuru zanlı Mehmet Eminoğlu’nun 31 Temmuz’da gönüllü ifade verdiğini belirtti.
Polis, zanlının Gizem Aksun, Baysan Keleşoğlu, Mediha Keleşoğlu, Bilge Polat, Sibel Akaz Özkan, Aliye Hacıabitoğlu ve Omima Saade adına düzenlenen vekâletnamelerin üzerine onların yerine imza attığını ve zanlı Serdar Özbekoğlu’na tasdik ettirerek, söz konusu şahıslara ait daireleri, Tapu ve Kadastro Dairesi’nde, Yaztech İnvestment Limited adına devrettiğini itiraf ettiğini kaydetti.

Şikayetler artıyor
Polis, soruşturmanın başladığı 25 Temmuz’dan itibaren 25 kişiden ifade alındığını belirtti.
Polis memuru, 2 Ağustos’ta zanlıların tutukluluk süresinin 7 gün daha uzatıldığını, bu süre zarfında 15 kişiden soruşturma yapıldığını, yaklaşık 8 kişiden ifade temin edildiğini, 4 adet daha sahte vekâletname tespit edilerek, bunlarla 8 adet daire ve 2 dükkânın devrinin yapıldığının belirlendiğini aktardı.
Zanlı Özbekoğlu’nun, 6 Temmuz’da ikinci bir ifade verip,  toplam 9 adet vekâleti Mehmet Eminoğlu’nun talebi üzerine onayladığını itiraf ettiğini de söyleyen polis, soruşturma kapsamında Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde görevli 3 memurun da, tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığını anımsattı.

Mağdur sayısı arttı
Ayrıca önceki gün saat 17.00 sıralarında 2 yeni şikâyet daha geldiğini dile getiren polis, meseleyle ilgili soruşturmanın her geçen gün genişlediğini söyledi.
Soruşturma memuru, yapılan soruşturma sonucu şu ana kadar, toplam 18 daire ve 4 dükkânın devrinin yapıldığını ve 13 mağdur olduğunun tespit edildiğini ifade etti.
Meseleyle ilgili mağdur sayısının arttığını, zanlıların serbest kalması halinde soruşturmaya etki edebileceğini belirten polis, zanlıların tutukluluk sürelerinin 7’şer gün daha uzatılmasını talep etti.

Bazı isimlere dikkat çekildi
Zanlı Mehmet Eminoğlu’nun avukatı Emre Kadri, gayrimenkullerin çoğunun, Eminoğlu ile yakın ilişkisi olan şahıslara ait olduğunu ve bu devir işlemlerinden haberleri bulunduğunu iddia etti.
Eminoğlu’nun söz konusu gayrimenkulleri herhangi bir ödeme almadan devrettiğine de dikkat çeken Kadri, Şeref Yazıcı, Muammer Uğursöz, Osman Tıraşoğlu ve Ömer Hasırcılar isimlerinin de araştırılması gerektiğini ve Mehmet Eminoğlu’nun ikinci bir gönüllü ifade vermek istediğini söyledi.
Zanlı Serdar Özbekoğlu’nun avukatı Tevfik Mut ise Özbekoğlu’nun serbest kalması halinde tahkikata etki edemeyeceğini belirterek tutukluluk talebine itirazda bulundu.
Aktarılan tüm olguları değerlendiren mahkeme zanlıların tutukluluk süresin i 7 gün daha uzattı.  

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2019, 10:47

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER