Satıcı cezaevine gönderildi

Lefkoşa’da ele geçirilen 87 gram hintkeneviri ile ilgili tutuklanan üç zanlından ikisi hakkında tutuksuz yargı kararı verildi

Satıcı cezaevine gönderildi

 Suna ERDEN

Lefkoşa’da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen 87 gram hintkeneviri ile ilgili tutuklu bulunan Muhammed Baaj, Omar Alhanını ve Makbule Akbuğa dün teminat talebiyle Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. Duruşmada zanlı Alhanını’nın iki kez 87’şer gram hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a ithal ettiği ve satışını yaptığı belirtildi. Mesele ile ilgili tutuklanan Baaj’ın sadece uyuşturucu içicisi olduğu, çantasında 38 gram uyuşturucu bulunan Akbuğa’nın ise olaydan haberinin olmadığı, erkek arkadaşı Alhanını’nın gizlice çantaya uyuşturucu koyduğuna ve kız arkadaşının bundan haberi olmadığına dair ifade verdiği belirtildi.

Soruşturma tamamlandı
Soruşturmayı yapan polis, alınan ihbar üzerine zanlı Baaj’ın evine operasyon düzenlediklerini,  evde yapılan aramada iki ayrı pakette 3 gram hintkeneviri bulduklarını söyledi. Polis, operasyon esnasında zanlı Alhanını’ın eve geldiğini ve polisi fark edince 5 gram hintkenevirini balkon camından dışarı attığını ifade etti. Polis, iki zanlının tutuklandığını, dışarı atılan 5 gram maddenin bulunarak emare alındığını ifade ederek, zanlı Alhanını’nın kız arkadaşı Akbuğa’nın ise araçta zanlı Baaj’ın evinin önünde beklerken tespit edildiğini ve üzerinde yapılan aramada iki ayrı pakette 38 gram hintkeneviri bulduklarını ifade etti. Polis, zanlı Alhanını ile kız arkadaşının birlikte kaldıkları evde de arama yapıldığını, 7 ayrı pakette 48 gram uyuşturucu bulunduğunu ifade etti. Tutuklanan üç zanlından Akhanını’nın ifadesinde uyuşturucu maddeyi internet üzerinden kontak kurduğu Güney Kıbrıs’taki bir şahıs aracılığı ile şu anda polis tarafından aranan başka bir şahsın devreye girerek ülkeye ithal ettiğini itiraf ettiğini söyledi. Polis, zanlının Haziran ayı başlarında da yine aynı yolla Güneyden 87 gram uyuşturucu getirttiğini belirlediklerini açıkladı. Polis soruşturmanın tamamlandığını, zanlı Baaj aleyhine, 920 gram uyuşturucu alma ve tasarrufu davası, zanlı Alhanını’ya 87 gram uyuşturucu ithal ve tasarrufu, zanlı Akbuğa’ya ise 38 gram uyuşturucu tasarrufu suçundan dava getirildiğini söyledi. 

“Kız arkadaşımın haberi yok”
Polis, Akbuğa hariç diğer iki zanlının davalarını kabul ettiğini ifade etti. Polis, zanlı Alhanını’nın kız arkadaşının çantasında bulunan uyuşturucuyu kendisinin yerleştirdiğini, Akbuğa’nın haberi olmadığına dair ifade verdiğini kaydetti. Zanlıların üçünün de öğrenci olduğunu belirten polis,  uyuşturucu ithal edip satışını yapan zanlı Alhanını’nın tutuklu yargılanmasını, diğer zanlıların ise teminata bağlanmasını talep etti. Mahkeme, zanlı Baaj’ın 10 bin, zanlı Akbuğa’nın 15 bin TL nakit teminat yatırmasına ve yurt dışına çıkışının yasaklanmasına emir verdi. Zanlı Alhanını ise 3 ay süreyle cezaevine gönderildi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER