Yargı süreci başladı

İki trafik polisi, kaza sonucu yaşamını yitiren Aras Kansay’ın ölümünden sorumlu tutuluyor

Yargı süreci başladı

 Lefke’de 2012 yılında meydana gelen kazada yaşamını yitiren motosiklet sürücüsü Aras Kansay’ın taksi ile çarpışmasına ve ölümünden iki polis memuru sorumlu tutuluyor. 

Olay tarihinde devriye gezen polis memurları Cafer Aygün ve Ali Çiftçi’nin plakasız motosikletle sürüş yapan Kansay’ı kovaladığı, onun da polisten kaçarken taksi ile çarpıştığı iddia ediliyor.
Kansay’ın ölümüyle birlikte yıllar önce itham altında olan iki polis memurunun yargılamalarına başlandı. Polisler, itham edilecekleri için önceki gün tutuklanarak cezaevine konuldu.
‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma’, ‘yolun sağını muhafaza etmeme’, ‘tehlikeli sürüş yapıp kazaya neden olma’ suçlamalarıyla karşı karşıya olan sanık polisler dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirildi.
Başkan Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’ın huzuruna çıkarılan sanıklar yargılanacakları 3 davadan itham edildi.
Polis memurları, aleyhlerine getirilen 3 davayı da kabul etmediklerini belirtti.
Sanıkların itham edilmesi ile birlikte yargı süreci de başlamış oldu. İki polis memuru bugün yeniden mahkemeye çıkarılacak.
Polislerin davaları kabul etmemesi nedeniyle uzun soluklu duruşma yapılması bekleniyor.

Dava süreci başladı
 Yedidalga-Gemikonağı anayolu üzerinde, 10 Haziran 2012 tarihinde yaşanan olayda motosikletle seyreden Aras Kansay, devriye gezen polisleri fark edip, anayol dışındaki toprak bankete çıkıp, dengesini kaybederek sağ şeride geçerek, karşı istikametten gelen taksi araçla çarpışmıştı.
Kansay olay mahallinde yaşamını yitirmişti. 
Kazanın ardından iki polis memuruna suçlamalar getirilmiş ancak dava süreci başlayamamıştı. Dava ile ilgili dosyanın hazırlanması yargı süreci başladı.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER