Zaman kendimize gelme zamanıdır!

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun Ankara ziyaretinin sıradan bir ziyaret olmadığının herkes farkında. 
Tufan Hoca da farkında, Fikri Bey de, Cemal Hoca da farkında, Erhan Hoca da, diğerleri de!
Sucuoğlu Başbakanlığa geleli şunun şurasında ne kadar oldu? 
Geçmişte şunun, şurasında geçen zamanlarda KKTC’de iş başına gelen hükümet başkanı çoktan Ankara’dan davet alırdı. 
Şunun şurasındaki zamanda Ankara’dan davet alamayan Faiz Beye, lütfen hatırlayın, muhalefetin söylemediği kalmamıştı. Hatta adı Ankara’nın istemediği adama çıkarıldı ama Ankara’dan gelecek davetin bir anlamı olmalıydı.
Nitekim erken genel seçimlere günler kala Ankara’dan gelen davetin verdiği mesaj apaçık ortada!
Ankara KKTC’de en güçlü siyasi yapının başkanlığında istikrarlı bir yapı görmek arzusunda olduğunu ortaya koymuş durumda.
Hele son yıllarda yazboz tahtasına dönen, zaman, zaman bir yıl bile dolmadan hükümet değişikliği yapılan bir ülkede bir adım ileriye, iki adım geriye düşen adeta Mehter marşı ile yol kat eden bir yapıya kim itibar eder ki.
Kim protokol imzalar, yatırımları onaylar, sıcak gözlerle bakar. 
Her aybaşında avuç açan, devlet çalışanını, emeklisini ödeyebilmek için dilenci kılığında Ankara’nın yolunu tutanlara güven duyar mı?
Aynı sıkıntılar ve duyarlılıklar içinde olduğunu dillendiren, kendi ayakları üzerinde durması gereken bir KKTC’nin varlığını dillendiren bir Başbakana Ankara’nın sıcak bakmasından daha olağan bir şey var mı?
Seçim arifesinde Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun Ankara’dan davet almasının en önemli nedeni bu. Bana göre Ankara KKTC’de akıntıya kürek çekmekten, dipsiz kuyuya para gömmekten usanmış durumda. 
Uyumlu bir konumda ama mali külfetleri hafifletmiş durumdaki bir KKTC’yi kim tercih etmez ki! 
Ne var ki bütün bunların sözde kalmaması şart! 
Öncelikle istikrarlı bir hükümet yapısının oluşması kaçınılmazdır. 
Sonrasında, bu güne kadar alınmasına cesaret edilmeyen yasaların, mali düzenlemelerin yapılması lazım. Sendikaların hegemonyasından ülkenin kurtulması, KKTC olarak anılan bu ülkeye saygı duyulmasının sağlanması, ülkenin vergi cenneti olmaktan çıkarılması şart.
Zaman artık kendimiz gelme zamanı, ayaklarımız yere basarak yaşama zamanıdır. Bunu yaşama geçirecek yönetimleri iş başında görme zamanıdır!     

YORUM EKLE

banner464

banner473