Sigara içme yasağı bir hakkın kısıtlaması değildir?

Bana göre sigara içilmesi, bir tür özgürlük veya hak olmayıp, insanları pençesine düşüren, zararlı bir alışkanlıktır. 
Zaten, sigaranın insan sağlığı için ciddi bir tehdit olduğu inkar edilemez ve tartışmasız kanıtlanmıştır.
    Dünya Sağlık Örgütüne göre, sigara en fazla ölüme sebep olan kalp- damar, kanser gibi hastalık riskini büyük oranda artırır.
İşte bu nedenle, sigara içenlerin ve sigara içilen yerlerde bulunanların sağlıklarının korunması için tüm uygar ülkelerde, sigara içilmesine yasalarla kısıtlamalar getirildi.
Halen uygar ülkelerde kapalı alanlarda ve halkın toplu olduğu yerlerde sigara içilmesine izin verilmez.
Ayrıca televizyonlarda, sigaranın sağlığa zararları üzerinde de sık sık aydınlatıcı programlar yayınlanıyor.
Sigara paketlerinin üzerinde, kanserli akciğer resmi gibi itici görüntüler konulması sağlanıyor.
İnsan sağlığı yanında, sigaranın orman yangını felaketinde de önemli rol oynadığı ve çevre kirliliğinde de önemli yeri olduğu biliniyor.
İşte bu nedenlerden dolayı, tüm uygar ülkelerde halkın yararının korunması için, sigara kullanılmasına kısıtlamalar getirilmesi uygun görülüyor. 
Maalesef sigara içme alışkanlığı tiryakiliğe sebep olduğu için, terkedilmesi de kolay olmuyor.
Geçmişte şiddet kullanılarak ve cezalarla da sigara içme alışkanlığının terkedilmesinin sağlanamadığı, kanıtlanmıştır.
Osmanlı imparatorluğunda 3.Murat döneminde sigara içilmesine şiddetli cezalar konulmasına rağmen, tiryakiler bu kötü alışkanlıktan vazgeçirilemedi.
İşte bu nedenle devletler, bir yandan yeni neslin sigara içme alışkanlığının pençesine düşmemesi amacı ile bilinçlendirme kampanyaları yapmakta, öte yandan da sigara içenlerin içmeyenlere zarar vermesini önleyici tedbirler almaktadır.
Halen uygar ülkelerde restoran, kafeterya, eğlence yerleri ve toplu taşıma ataçları gibi genel amaçlı kullanım alanlarında, sigara içilmesi yasaktır.
Ülkemizde de yıllar önce çıkarılan yasaya göre, kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaktır. Zaman zaman sivil toplum örgütleri de sigara yasağına uyulmasının sağlanmasını talep ediyor. Fakat bilindiği gibi ülkemizde hükümetler, yasaların uygulanmasına gereken duyarlılığı göstermiyor.
Halen yürürlükteki birçok yasa gibi, Sigara yasağına uyup uymamak da vatandaşların hür iradesine ve tercihine bırakılıyor.
Bu hatalı yönetim anlayışı sonucu düğün salonlarında, eğlence yerlerinde, iş yerlerinde hatta resmi kuruluşlarda, kapalı alanlarda bir çok kişi pervasızca sigara içiyor ve içmeyenlere de zarar veriyor. 
İlgili devlet kuruluşlarının umursamazlığı ve denetim yapmaması nedeniyle, eğlence salonlarında sigara içenler pervasızca kameralara poz vermekten çekinmiyor.
Sigara dumanının insan sağlığına zarar vermesi yanında tiryaki olmayanları da ciddi derecede rahatsız eder.
Bu nedenle, hükümet halkın genel çıkarı için sigara yasağına uyulmasını sağlamalı. Yeni hükümetin sağlık bakanının konuya önem vermesi ve denetimleri sıklaştıracağını açıklaması, umut verici ve sevindiricidir.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali abacılar
Ali abacılar - 4 ay Önce

Güzel kardeş:benlik duygusu bencillik YALAN söyleme sanat ı SİYASET para kazanma hırsı!halk sağlığı için daha tehlikeli.
Bırak ılsın ARTIK yasakcılık:
bize anlaşma kültürü lazım.
Pozitif enerji Laiklik:
Laiklik! beğenileni de beğenilmeyenide Bir noktadan !Eşit mesafelerden çağırmak,ve razı ediciliğin en üst derece si Allah ın sözü!İnsan olmanın gereği,ve Allah ın hatırlatması kur an yazılımını güncellemiş olmanın gereği,tastamam razı edicilik hedefinde!insan 'lara haklarını teslim etmek,ve onlara göz hizasından bakıp derece derece memnuniyet dağıtmak !;ANCAK ASLA YALAN SÖYLEMEMEKTİR.

ELBET! İNSAN BİLGİLİDİR:HATIRLADI MI BİLİR LAİKLİK BUDUR.
ATATÜRK BÜYÜK BİR İNSAN!;SON PEYGAMBER YARDIMCISI:DERECESİ YÜKSEK ALLAH IN KANUNUDUR.
HER İNSAN DERECE DERECE!ALLAH IN KANUNUDUR. İNSAN 'LIK :BİRLİKDE YAŞAMA SANATI İCRA EDERKEN !YARATICI YANİ YAPICI OLUP GÜÇ BIRLIĞIYLE! İNSAN TEPESİNDEN POZİTİF ENERJİ YAYMAK 'TIR.

7'GÖK, YER İKİSİ ARASINDA Kİ HER ŞEY İNSAN IN YAZILIMI KUR AN 'DAN DİYORUM!;İNSAN 'LAR KALKIPOKULLARDA DİN DERSİ !YANİ HATIRLATMASI OLSUN MU OLMASINMI'YI TARTIŞIYO!hatırlamak 'dan korkmayın unutmakdan korkun desem!sende kimsin dicekler:ALLAH IN KULU! İNSAN