Bedi’s kıymete bindi

Bir bölümü özele kiralanan Yeniboğaziçi Piknik Alanında düzenlenen eylemde, kararın geri alınması istendi

Bedi’s kıymete bindi
banner432
İbrahim DİRAN
Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği, Salamis bölgesinde "Bedi’s Piknik Alanı" olarak bilinen alanın bir bölümünün, “özel bir şahsa kiralanmasını, halkın serbestçe kullanılmasının engellenmesini ve piknik alanının telle ikiye ayrılmasını” dün düzenlenen eylemle protesto etti.
Bedis Piknik Alanı’nda, “Bedi’s Piknik Alanı’nda Çevre Katliamına Dur Diyoruz” sloganıyla düzenlenen eyleme, 14 örgüt ve siyasi parti destek belirtti.
Dernek Sözcüsü Nazenin Taşçıoğlu Şahali tarafından okunan basın bildirisinde, söz konusu piknik alanının bir bölümümün kiracı tarafından halkın serbest kullanımına kapatıldığı, ücretli uygulamalara geçildiği, birinci derecede SİT alanı olmasına rağmen üzerine betonarme inşaat yapıldığı, otopark için ağaçların kesildiği belirtildi.
Piknik alanının bir kesiminin Kasım 2016’da Supi Yıldız ile Şenay Kadı’ya kiralandığını kaydedilen açıklamada, bölgede yapılanlarla söz konusu sözleşmenin ihlal edildiği ileri sürüldü.
İlgili bakanlıktan söz konusu kiralama için ihale yapılıp yapılmadığı konusunda açıklama da talep edildi.

“Bahar şenlikleri de engellenecek”
Piknik alanının telle ikiye bölünmüş olması ve bir bölümünün halkın serbest kullanımına kapatılmasından dolayı köylünün geleneksel bahar şenliklerinin yapılmasının da engellendiği kaydedilen açıklamada, “Şu anda piknik alanı elimizden alınmıştır. Piknik alanının halkın serbestçe girişine kapatılması kabul edilemez” denildi.
Eyleme Mormenekşe Kadınlar Birliği Derneği, Yeniboğaziçi Doğan Spor Kulübü, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler, Halkın Partisi, Bağımsızlık Yolu, Yeşil Barış Hareketi, Mormenekşe Kadınlar Birliği Derneği, Mağusa Kadın Merkezi Derneği, Girne İnisiyatifi, Mağusa Kültür Derneği, Yeşil Barış Hareketi destek verdi.

Yıldız: Halk alanı serbestçe kullanabilecek
Söz konusu alanın kiracılarından Supi Yıldız TAK’a yaptığı açıklamada, bölgeyi iki bölüme ayıran tellemenin Bakanlık tarafından yapıldığını, betonarme işlerinin de engellilere hizmet verebilmek için yapıldığını kaydetti. Yıldız, alanın halk tarafından serbestçe kullanılabileceğini de söyledi.

Talaykurt: Belediye de istedi, verilmedi
Yeniboğaziçi Belediyesi Meclis Üyesi Atalay Talaykurt, belediyenin de söz konusu bölgeyi kiralamak için başvuruda bulunduğunu, bunun belgesinin de mevcut olduğunu, ancak kendilerine belediyeye verilmesinin uygun olmadığı şeklinde yanıt verildiğini kaydetti.

Zurnacılar: Kamu yararına çalışan örgütlere verilmeli
Yeniboğaziçi Doğan Spor Kulübü Asbaşkanı Mustafa Zurnacılar, halkın kullandığı alanların kamuya hizmet eden örgütlere verilmesi yerine kişilere kiralanmasını, söz konusu alanda çalışmaların yer aldığı üç aylık zamanda yetkili kurumlar tarafından kaçak çalışmalara ses çıkarılmamasını kınadı.

Angolemli: Konuyu meclise taşıyacağım
Toplumcu Demokrasi Partisi Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, “Dağıtacak bir şey kalmadı, şimdi sıra herkesin kullandığı alanlara geldi” dedi ve konuyu Meclis’e taşıyacağını söyledi.

Şahali: Suç teşkil ediyor
Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, söz konusu bölgenin Salamis antik kentin sınırları içerisinde olmasından dolayı yapılan betonarme işlerin suç teşkil ettiğini söyledi.
Şahali, hükümetin, Girne ve Gazimağusa’da da özel kişilere SİT alanlarını kiraladığını savundu ve bu uygulamayı eleştirdi.

Ummanel: Halk serbestçe kullanmalı
Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen Ummanel, piknik alanını halkın serbestçe kullanımının engellenmesini ve betonarme işler yapılmasını eleştirdi.

Çiçekseven: Bunun adı peşkeş
Halkın Partisi’nden İbrahim Çiçekseven, piknik alanının özel şahsa kiralanmasının “peşkeş” olduğu görüşünü ifade ederek buranın halkın malı olarak kalması gerektiğini söyledi.

Kaya: Hukuk tanımazlık
Yeşil Barış Hareketi’nden Tuğberk Kaya, piknik alanındaki durumu “hukuk tanımazlık” olarak niteledi ve piknik alanının küçük zümrelere verilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Emiroğulları: Müsaade edilmemeliydi
Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’den Mustafa Emiroğulları ise bölgenin özel kişiye kiralanmasını ve beton yapılara müsaade edilmesini kınadı.
Emiroğulları, Gazimağusa’da alışveriş merkezi yapılmak üzere 12 dönümlük bir alanın kiralanmasına karşı da eylem yapılması gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 10:26

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER