banner564

Toprak endişesi

Güneyde DIKO, kuzeyde DP’nin, müzakerelerdeki karartmadan şikayetçi oldukları bildirildi

Toprak endişesi
banner598
   Güney Kıbrıs’ta aşırı ırkçı DİKO ile KKTC’de Demokrat Parti’nin, müzakereler hakkında liderlerden bilgi talep etmeleri Rum basınında geniş yer aldı.
   Politis gazetesi konuyla ilgili haberi, “Toprak Konusunda Endişeleniyorlar... DİKO ve DP Liderlerin Partileri Bilgilendirmesini İstiyor” başlığıyla aktardı.
   Gazete DİKO tarafından yapılan açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin önceki gün açıkladığı Yönetim, Mülkiyet ve Toprak başlıklarında kaydedilen ilerlemenin ne olduğu konusunda Rum siyasi partilerini bilgilendirme çağrısı yaptığını yazdı.
   Habere göre DİKO, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önceki gün yaptığı; Toprakta köy isimleri, oranlar ve haritaların görüşülmediği ile Ortak Açıklama’ya göndermede bulunarak şahsının güçlü merkezi hükümeti savunmadığı ve Eylül ayında New York’ta çoklu görüşme ¬hedeflendiğine dair açıklamaları” hakkında da bilgi ve izahat talep ediyor.
   DİKO açıklamasında, özellikle Toprak başlığında “Sadece, göçmenlerin evlerine dönmeyeceği istisnaları mı görüşüyorlar?” sorusuna vurgu yapıldı.
   Gazete DP Başkanı Serdar Denktaş’ın da Kıbrıs Türk siyasi partilerinin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından bilgilendirilmesini istediği açıklamasında mülkiyet ve toprak konuları üzerinde durduğunu yazdı ve Denktaş’ın Kıbrıs Türk tezleri müzakere masasına konulmadan önce Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülmesi gerektiği sözünü öne çıkardı.
    Simerini “DİKO Ulusal Konsey’in Toplanmasını İstiyor” başlıklı haberinde DİKO’nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten, Rum Ulusal Konseyi’ni derhal, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir sonraki görüşmesinden önce toplamasını istediğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474