banner564
banner556

‘AK belediyeye muhtaç’

İstanbul'a yeni metro hattının temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, İzmir gibi bir şehirde modern depolamanın olmadığını söyledi

banner611
‘AK belediyeye muhtaç’
banner598
banner616

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün İzmir'de modern çöp depolamasının olmadığını biliyor musunuz? Bugün İzmir gibi bir şehirde modern depolama yok. Hala vahşi çöp depolaması yapıyorlar. Onun için orası da 'Ak belediyeye' muhtaç, orası da Binali Yıldırım'a muhtaç" dedi.

   Erdoğan, Alibeyköy Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattının Temel Atma ve 201 Erguvan Otobüsünün Hizmete Alım Töreni"ndeki konuşmasında, göreve geldiklerinde otobüslerde ne temizlik ne de konfor olduğunu belirterek, bugün hizmete aldıkları 201 adet Erguvan otobüsünde her türlü yeni teknoloji olduğunu, havalandırma sistemlerinin, klimaların bulunduğunu, engelli vatandaşlar için gerekli olan her şeyin otobüslerde yer aldığını söyledi.

   201 Erguvan otobüsünün İstanbul'un ve İstanbulular'ın hizmetine girdiğini dile getiren Erdoğan, bu hizmetin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul’da daha hızlı, daha konforlu, daha güvenli bir ulaşım hedefi doğrultusunda attığı önemli adımlardan biri olduğunu aktardı.

Erdoğan, özellikle engelli vatandaşların kullanımına uygun özellikleriyle öne çıkan bu sınıftaki otobüslerin sayısının bugün hizmete aldıklarıyla 973'e ulaştığını, bu otobüslerin sayısını 1500'e çıkartacaklarını kaydederek, bu büyük hizmetlerin, dev yatırımların İstanbul'a, İstanbullular'a hayırlı olmasını diledi.

 

Topbaş’ı kutladı

 

   Bu hizmetlerde emeği geçenlere teşekkür eden, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibini kutlayan Erdoğan, "İstanbul'un sadece İstanbul olmadığını" ifade ederek şöyle devam etti;

"İstanbul Türkiye'dir, Avrupa'dır, Asya'dır, tüm İslam coğrafyasının kalbidir. Batı medeniyetinin de, Doğu medeniyetinin de kalbidir, buluşma, kaynaşma noktasıdır. İstanbul’a bu gözle bakmayan, İstanbul’un özelliklerine nüfuz edemeyen hiç kimse İstanbul'u, İstanbullular'ı anlayamaz. Böyle bir şehre hizmet etmek, sadece siyasetle, sadece teknik bilgiyle mümkün olamaz. Bu şehre aşkla, sevdayla, tutkuyla bağlı olmayanlar onu anlayamaz, ona hizmet veremez." 

   Geçmişte, bu şehri anlayamayan, bu şehrin maddi ve manevi mirasının manasını kalplerinde hissedemeyenlerin İstanbul'a çok büyük zarar verdiğini, şehri gecekonduya mahkum ettiklerini, çöpe, kire, pise boğduklarını ifade eden Erdoğan, bu "dünya, tarih ve medeniyet şehrinin" adeta "kimliksiz bir köy gibi" yönetilmeye çalışıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 02:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474