Küstah adım

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'yi Avrupa Birliği liderlerine şikâyet etti

Küstah adım
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini eleştirerek Türkiye'yi Avrupa Birliği liderlerine şikâyet etti.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin Ege'de Yunan egemenlik haklarını sürekli ihlal ettiğini ileri sürdü. Yunanistan Başbakanı, Ankara'nın Kıbrıs'ta askeri tatbikatlar düzenleyerek Rum Kesimi'nin egemenlik haklarını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini iddia etti. Çipras, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerin egemenlik haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermesinin şart koşulması gerektiğini savunarak, "Bu, Avrupa Birliği'nin kırmızıçizgileri olmalıdır aksi halde ortak savunma politikasından söz edilemez" dedi. Çipras, Türkiye'nin bu politikalarla hiçbir yere varamayacağını belirterek, "Bu politikaların Türkiye'yi zayıflattığını anlaması lazım" dedi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas da, Yunan devlet radyosuna verdiği mülakatta, "Türkiye'nin, Yunanistan'ın Irak ya da Suriye olmadığını anlaması lazım" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER