Üreticinin hizmetinde

Kemal Ataman, KKTC’de 130 civarında aktif kooperatifin bulunduğunu bildirdi

Üreticinin hizmetinde
KKTC’de 130 civarında aktif kooperatif bulunduğu ve Koopbank ve Limasol Türk Kooperatif Bankası hariç kooperatiflerin bilanço büyüklüğünün 1.5 milyar TL’ye ulaştığı belirtildi. Kooperatif Merkez Bankası (Koopbank) 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutluyor.
21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman, Koopbank’ın kurulduğu günden bu yana Kıbrıs Türk halkının ve özellikle çiftçi ile hayvancının en büyük destekçilerinden birisi olduğuna vurgu yaptı.
Koopbank’ın iştirakleriyle birlikte, toplumun her kesiminin hep yanında olduğuna dikkat çeken Ataman, ülkede kooperatifçiliğin gelişmesi ve kooperatif bilincinin yerleşmesinde Koopbank’ın ciddi bir misyonunun olduğuna dikkat çekti.
Ataman, kooperatiflerin insan ihtiyaçlarının karşılıklı yardımlaşma yoluyla giderilmesini sağlamak ve ortakların çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulan ekonomik kuruluşlar olduğunu kaydetti.
Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman, kooperatiflerin, ihtiyaçları en az maliyetle karşılamak amacıyla kurulan tüzel kişiler olduğunu, hem kişilerin tek başlarına yapmaya güçlerinin yetmediği işleri bir araya gelerek yapmaları sağladığını, hem de toplumun kalkınmasına katkıda bulunduğunu vurguladı.
Ataman, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü ülkede de kutlamaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Kalkınmaya ciddi katkı
Mesajında, bazı BM verilerine de yer veren Ataman, dünyada 800 bini aşkın kooperatifin, 1 milyardan fazla kooperatif ortağı ile ekonomik hayatın güçlenmesinde ciddi bir itici güç konumunda bulunduğunu, 250 milyondan fazla kişiye istihdam sağladığını belirtti.
Ataman, dünya genelinde özellikle tarım, hayvancılık, enerji, sigorta, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde önemli faaliyetlerde bulunan kooperatiflerin, sadece yerel ölçekte değil, ulusal ölçekte de kalkınmaya katkı sağladığını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER