banner564
banner622

İadesi isteniyor

Larnaka Havaalanı gibi Baf’taki Askeri Hava Üssü’nün de Türk toprağı üzerine inşa edildiği açıklandı

İadesi isteniyor
banner598
 Baf bölgesinde bulunan Andreas Papandreu Askeri Hava Üssü’nün inşa edildiği arazinin sahibi Kıbrıslı Türklerin, Rum makamlarına başvuruda bulunarak, söz konusu araziyi geri istedikleri bildirildi.
   Fileleftheros gazetesinin, “Kıbrıslı Türkler, A. Papandreu Üssünü İstiyor” başlığı altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, 1963 yılında ABD’ye göç eden ve ABD vatandaşı olan Kıbrıslı Türklerin, babalarından kalan ve Andreas Papandreu Askeri Hava Üssü’nün inşa edildi araziyi geri istediği belirtildi.
   Gazete, askeri üssün, söz konusu arazi istimlak edilmeden inşa edildiğini belirtirken Kıbrıslı Türklerin taşınmazlarının geri iadesi için başvuru yaptıklarını ancak Rum hükümetinin büyük olasılıkla konuyu tazminat ödeyerek çözmeye çalışacağını yazdı.
   Rum Yönetimi’nin, söz konusu arazi için tazminat veya istimlak bedeli ödememesinin de söz konusu olabileceğini savunan gazete, KKTC’de Kıbrıslı Rum taşınmazına sahip Kıbrıslı Türklere Güney Kıbrıs’taki taşınmazlarının iade edilmemesi veya tazminat ödenmemesi yönünde karar olduğunu hatırlattı.
    Söz konusu arazinin sahibi Kıbrıslı Türk’ün “inanılmaz bir mal varlığının olduğunu” yazan gazete, mirasçıların askeri üssün bulunduğu arazinin yanı sıra, “Timi” (Ovalık) ve “Kuklia” (Sakarya) bölgelerinde, üzerlerine Rum göçmenler için evler inşa edilen araziler ve “Episkopi” (Piskobu – Yalova) köyündeki bazı evlerin de sahibi olduklarını aktardı.
   Haberde, arazilerin sahibi Kıbrıslı Türk’ün 1974’e kadar Piskobu’da ikamet ettiği, sonrasında ise KKTC’ye; çocuklarının ise 1963’te ABD’ye göç ettikleri vurgulandı.
     Söz konusu Kıbrıslı Türkleri ise bir Kıbrıslı Rum avukat temsil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474