banner564
banner556

Şirketler denetlenmeli

Öcen Bökeyhan, biletlerdeki artışın ülke turizmine olumsuz etkileri olduğunu belirtti ve hükümete çağrıda bulundu

banner611
Şirketler denetlenmeli
banner598
banner616
Bu hafta sizlerle biraz turizm alanına uzanacağız. Ülkemizde turizm ve eğitim alanı çok önemli. Gelir getirici lokomotif sektörler olarak bu alanlarda çalışmak çok önemli. KKTC hükümeti de son dönemlerde turizm alanına eğilerek ülkeyi yurt dışında tanıtmak adına çalışmalar yapıyor. Şu veya bu şekilde turizmde ayakta durmaya ve bu sektörden daha fazla pay almaya çalışırken, sanırım daha da ayağımıza kurşun sıkmaya başladık. Bir ada ülkesi olarak ve ambargolar altında olan bir ülke adına ulaşımımız şu anda hava yollarından sağlanıyor. Ne yazık ki, son dönemlerde kendimize ait bir hava yolumuz olmaması ve ülkemize Türkiye’den uçuş yapan 3 hava yolu şirketinin bilet fiyatlarını faiş bir rakamdan satması, turizm sektörünü ve ülke insanını ciddi anlamda zora sokmuş durumda. Uçak bileti ramaklarının bizi ne kadar olumsuz etkilediğini biliyoruz. Bunun bir de sektörü nasıl etkilediğini öğrenmek adına tuzim acentelerimizden Bir Renk Turizm Direktörü deneyimli turizmci Öcen Bökeyhan ile konuştuk. Öcen Bökeyhan, biletlerdeki artışın ülke turizmine olumsuz etkileri olduğunu belirtti ve hükümete şirketlerin denetlenmesi yönünde çağrıda bulundu
İşte detaylar...   

Soru: Acente olarak neler yapıyorsunuz bize biraz yaptığınız işten bahsedebilir misiniz?
Bökeyhan: Acente olarak dünyanın her yerine uçak bileti kesiyoruz otel rezervasyonu yapıyoruz Kıbrıs içi konaklamaları yapıyoruz. Her geçen gün kendimizi yenilemeye çalışıyoruz. Turizm bizim hayatımızz oldu. Zaman zaman fuarlara da katılarak ufkumuzu genişletiyoruz. Dünyada neler var onlara bakarak ülke insanımıza yeni neler sunabiliriz onları araştırıyoruz.
Soru: Sektörün sorunları nelerdir?
Bökeyhan: Sektörün en büyük sorunu ulaşım. Adaya ulaşım hava yolu ile gerçekleşiyor ve adaya uçan hava yollarının az olması bizi olumsuz etkiliyor. Toplam 3 hava yolu var buraya uçuşu olan. Başka bir alternatif yok. Uçak biletleri  çok yüksek bu yüzden maliyetler çok yükseliyor. Biletlerin pahalı oluşu dolayısıyla bizim işlerimizi de etkiliyor.
Soru: Son dönemlerde uçak biletlerinin bu kadar yükselmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bökeyhan: Son dönemlerde uçak biletlerinin yükselmesinin bana göre tek nedeni denetimsizlik. 3 hava yolu birbirlerini  takip edip fiyatları ona göre belirliyorlar. Dünyanın hiç bir yerinde 1 saat 15 dk süren uçuşlarda böyle fiyatlar yok. Yolcunun az olduğu zamanlarda ortalama 200 TL olan Antalya uçak bileti ücretleri, yolcunun artması ile birlikte 850 tl olabiliyor. Peki ama, 200 tl den satılabiliyorsa bilet, demek ki zararına bir satış değildir bu. Yolcu biraz artınca niye bunu 850 tl yapıyorlar. İşte bu noktada bir denetim olmalıdır. 200 tl gibi bir fiyata bir destinasyonun biletleri satılıyorsa, aşırı talepte en fazla bu rakam 2 katına çıkabilir. Hava yolları doluluk oranını da isterse yetkililer denetleyebilir . Hava yollarına yaptırım uygulanabilir. Muhaceretten yolcu sayıları belirlenir, “yarıya kadar dolu olan uçakların biletleri en alt ücretten satılır. Yarıdan fazla dolu olanların bilet fiyatları da, en fazla iki katı olabilir” denir ve bu şekilde denetim yapılır.
Soru: Bilet fiyatlarındaki artış siz acenteleri nasıl etkiledi?
 Bökeyhan: Bilet fiyatlarındaki artış, işlerimizin düşmesine sebep oldu. Sadece sağlık gibi, iş randevusu gibi zorunlu uçmak durumunda olanlar için biletin fiyatının ne olduğu önemli değil. Ama biz turizmcilerin bu fiyatlar karşında içimiz acıyor.
Soru: Bu yaz KKTC halkı tatil için en çok nereleri seçiyor? Bu fiyatlardan dolayı yurt dışı gezilerinde bir düşüş oldu mu?
Bökeyhan: Bu yıl KKTC halkı daha çok küçük paket tur dediğimiz turları tercih ediyor. Daha önce biz turizmciler paketlerimizi 7 gece üzerinden yapıyorduk . Şimdi artik maliyetlerin artması ile paketleri küçülttük. Daha çok 4 akşamlık veya 5 akşamlık paketler hazirliyoruz. Her zaman olduğu gibi vazgeçilmez olan Antalya birinci sırada yer alıyor. Bunun yanında 3 veya 4 akşamlık Avrupa şehirleri de ilgi görüyor.
Soru: Turizmciler olarak hükümet yetkililerinden beklentileriniz nelerdir?
Bökeyhan: Evet fiyatlardan dolayı işlerimizde her geçen zaman düşüşler yaşanıyor. Bu soruya ben kendi adıma yanıt vermek istiyorum. Diğer turizmci arkadaşlarım benimle aynı fikirde olmayabilir, o yüzden bu benim yanıtım olsun. Hükümet yetkilileri artık şov yapmaktan vazgeçip icraat yapmalıdırlar. Ne hikmetse seçim döneminde gördükleri olumsuzlukları koltuklara oturunca görmezden geliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474