“Tek taraflı adım Rumlar atıyor”

Siyasi partileri bilgilendiren Akıncı, doğalgaz konusunda Türkiye ve KKTC’nin uluslararası hukuk çerçevesinde adımlar attığını belirtti

“Tek taraflı adım  Rumlar atıyor”
Tuğçe Ülkü AYDIN-Gözde Süreç SARI         
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti genel başkan ve yetkilileriyle Kıbrıs konusuyla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı. Akıncı, yaklaşık üç saat süren toplantı sonrasında basına açıklamada bulundu. Akıncı açıklama yaparken siyasi parti başkan ve yetkilileri de hazır bulundu. 
Akıncı, Kıbrıs adası ve etrafındaki doğalgazın gerek Kıbrıslılar, iki toplum, gerekse bölge ülkelerinin işbirliği yapmaları halinde gelecekleri için potansiyel zenginlikler içerdiğini, ama aynı zamanda krizlere gebe olduğunu vurguladı. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu yaşanan krizlerden dersler çıkararak geleceği doğru inşa etmek gerekir, benim de çağrım o olsun. Bu devlet tek başına ne Rumlara aittir, bu uluslararası tanınmışlık, tek başına devlete sahiplik onların uluslararası hukuk anlamında hakları değildir. Bu bir kasıttır. Şu anda denizlerde yapmaya çalıştıkları da bunun bir benzeridir. Ortaklaşmayı, ortak yararı, işbirliğini öne çıkaracak anlayışlar sergilemeleri gerekir” dedi. 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumların, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’a ait olan doğalgaz yataklarını sadece kendilerine aitmiş gibi algılayıp o yönde tek taraflı adımlar attığını belirtti. 
Kıbrıs Türk tarafının doğalgaz konusunu gerginlik olmaktan çıkarıp işbirliği alanı haline dönüştürme yönünde birçok kez çağrıda bulunduğunu dile getiren Akıncı, bu çağrılara olumlu yanıt alamadıklarını kaydetti. 
Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin şu anda söz konusu olmadığını ancak bu olasılığı tamamen dışlayan bir anlayış içinde de olmadığını söyleyen Akıncı, “Yeri ve zamanı geldiğinde normal bir müzakere sürecinin bir parçası olarak değil, niyet araştırması bakımından bir araya gelmek gerekecek” dedi. 
Akıncı, önümüzdeki hafta BM Genel Sekreterliği Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşeceğini de belirtti. 
Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerle devam edeceğini, hükümetle de haftalık olağan görüşmelerin yapılacağını ifade etti. 
Akıncı, katılan siyasi partilere teşekkür etti.

Rumların ne kadar hakkı varsa…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 
Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in dün yaptığı açıklamalar ve sondaj gemisinin de sökülmeye başlandığı yönündeki söylemlerin sorulması üzerine, Kıbrıs Türk tarafının uluslararası hukuk dışında attığı herhangi bir adım bulunmadığını, her şeyin uluslararası hukuk çerçevesinde  yapıldığını söyledi.
Rumların doğal kaynaklarda ne kadar hakkı varsa, Kıbrıs Türklerinin de hakkı bulunduğuna dikkat çekerek, onun dışında Türkiye’nin de kendi görüşleri ve tavrı, talebi bulunduğunu, bunların uluslararası hukuk boyutu bakımından herhangi bir ters durumu olmadığını kaydetti. 
Şu anda sadece Rumların sahipliğinde bir devletin söz konusu olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, akılcı işin “Kıbrıslı Türklerle bu konuyu müzakere etmem” inadını bırakıp, bir ortak komitede bunların konuşulabilmesi olduğunu kaydetti. 
Yabancı şirketlerin dünya kadar masraf yaparak, böylesine sorunlu bir bölgede, bir çözümün olmadığı bir ortamda, ortak bir komitenin kurulmadığı bir ortamda bu işe kalkışmalarının yanlış olduğunun bu platformun sökülmesinden belli olduğunu vurgulayan Akıncı, şöyle devam etti: 
“Bu herhalde bundan sonraki gelişmelere de emsal teşkil eder diye ümit ediyorum. Gerek yabancı şirketler, gerekse Rum tarafı akıl yolunda işbirliği yolunda bizlerle buluşur diye ümit etmek istiyorum” dedi. 
Rum lider Nikos Anastasiadis ile herhangi bir görüşmesi olup olmayacağının sorulması üzerine Akıncı, şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını ancak bu olasılığı tamamen dışlayan bir anlayış içinde de olmadığını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER