Anılarını anlattı

Siber, Kıbrıs Türk halkının özellikle gettolarda sıkışmış bir şekilde yaşadığı dönemlerde sinemaların çok ayrı bir yeri olduğunu vurguladı

Anılarını anlattı
Gönendere Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen “Gönendere Hürriyet Sineması Türk Film Afişleri Sergisi”nin ikincisi Kıbrıs Türk Emekliler Cemiyeti’nde açıldı.
Açılış etkinliğine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, milletvekilleri Ahmet Gulle ve Ersin Tatar, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile eski Meclis Başkanı ve Başbakan Hakkı Atun da katıldı.
Serginin açılışından önce bir konuşma yapan Başkan Siber, arşivciliğe vurgu yaparak, son zamanlarda sıklıkla dile getirdiğini söylediği arşivciliğin bir devlet politikası olması gerektiğini kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının özellikle gettolarda sıkışmış bir şekilde yaşadığı dönemlerde sinemaların çok ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Siber, konuşmasında bir çocukluk anısını da anlattı.
Siber şunları söyledi, “Babam ilkokul öğretmeni, köydeydik ve haftada bir kez sinemaya giderdik. Araba ile çocuklar gezer ve ‘Bu haftada iki film birden’ şeklinde anons ederlerdi. Annem ‘Filmin sonu gelir mi?’ diye sormamı isterdi. Filmin sonunun gelmesi iki gencin buluşması ve mutlu sonla bitmesi idi. Eğer ‘sonu gelir’ ise annem ‘gidelim o zaman ağlamak istemiyorum’ derdi.”
Gönendere Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve Hürriyet Sineması sahibi Yaşar Artam da bir konuşma yaptı.
1961-1969 yılları arasında Gönendere Hürriyet Sineması’nda gösterilen Türk filmlerinin afişlerinin yer aldığı sergi mesai saatlerinde ziyaret edilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER