İlk sırada İngiltere

Güney Kıbrıs’ın hellim ihracatı 19 bin tonu aştı

İlk sırada İngiltere
 Güney Kıbrıs’ın 2016 yılındaki hellim ihracatının, geçmiş yıllara oranla arttış gösterdiği ve 19 bin 304 tona ulaştığı bildirildi.
   Fileleftheros gazetesinin haberine göre; en fazla ihracat yapılan ülke 9 bin tonla İngiltere oldu.
   Haberde, hellim üretimi için kullanılması gereken sütün üretilmesi amacıyla küçükbaş hayvan sayısının arttırılması için Rum hükümetinin 2020 yılına kadar kullanılacak 40 milyon Euro ödenek ayırdığı belirtilirken, Güney Kıbrıs’ın Libya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne büyük miktarda küçükbaş hayvan satışı yapmaya başlamasının ise sorun teşkil ettiği ifade edildi.
   Buna karşın, Güney Kıbrıs’ın, hellimin “Menşe İsmi Korumalı Ürün” patentini almak adına Avrupa Birliği’ne (AB) yaptığı başvurunun, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilişkilendirilmesi sebebiyle ilerlemediği iddia edildi.
   Gazete, Güney Kıbrıs’ın başvurusuna ilişkin dilekçenin ilan edilmesinin üzerinden 15 ay geçmiş olmasına karşın, konunun tarafları olan Güney Kıbrıs, AB Komisyonu ve Kıbrıslı Türklerin tezlerinden vazgeçmemeleri sebebiyle ilerleme yaşanmadığını aktardı.
   Güney Kıbrıs’ın Komisyon’a yaptığı dört önerinin Komisyon tarafından kabul edilmediğini, ayrıca Kıbrıs Türk tarafının da, KKTC’de üretilecek hellimin ticaretinin Güney Kıbrıs’taki sınır kapılarından yapılması amacıyla Yeşil Hat Tüzüğü’nün değiştirilmesini kabul etmediğini vurgulayan gazete, Güney Kıbrıs’ın konunun Estonya’nın AB dönem başkanı olacağı Temmuz ayından sonra yeniden gündeme gelmesi için çalışacağını yazdı.
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER