Birinci sırada aldatma

Bir yılda bin 204 evliliğin gerçekleştiği KKTC’de, 814 çiftin de boşandığı ortaya çıktı

Birinci sırada aldatma
Çiğdem AYDIN
  KKTC’de kalp, kanser ve diyabet hastalıklarında; siyasi parti, sendika, dernek, memur, müdür ve müşavir sayılarında olduğu gibi boşanmalarda da dünya rekorları kırılıyor.
  Diyalog’un elde ettiği bilgilere göre; geçtiğimiz yıl içinde bin 204 evliliğin gerçekleştiği KKTC’de 814 çift de mahkeme kararıyla boşandı.
  Boşanmalardaki artışın nedenlerini değerlendiren deneyimli avukatlardan Boysan Boyra, ilk sırada ‘aldatmaların’ geldiğini ancak büyük bir çoğunluğun bunu söylemeye cesaret edemediğini belirtti. Boyra aldatmaların da ‘cinsel yetersizlik’ , ‘tatminsizlik’, ‘para’ ve ‘makam hırsından kaynaklandığına dikkat çekti.
  Facebook ve cep mesajlaşmalarının ‘aldatmalarda’ etken olduğunu ifade eden Boyra; ayrılık kararı alan çiftlerin genellikle ‘şiddetli geçimsizlik’ gerekçesine sarıldığını kaydetti.
  Boşanmaların, neredeyse evlenme rakamları ile eşitlenmesini değerlendiren Boyra, “Bu ciddi bir sorundur” dedi.        
  Avukat Boysan Boyra’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
  Soru: Geçtiğimiz yıl boşanmalarda patlama yaşanmış. Ne diyorsunuz? Kaç kişi boşandı, kaç kişi evlendi?
  Cevap: 2015 yılında 798 boşanma davası sonuçlandı. 2016 yılında ise 841 çift boşandı. Yine 2016 yılında bin 204 kişi de evlendi ülke genelinde. Evet geçen yıla oranla boşanma davalarında bir patlama meydana geldiği doğrudur ve bu rakam ne yazık ki her yıl artarak devam ediyor. Evlenmelerle neredeyse eşitlenmek üzere boşanma rakamları bunlar ciddi rakamlardır özellikle de nüfusa oranla baktığımız zaman.
  Soru: Sizce boşanmaların ana nedenleri nelerdir?
  Cevap: Bunun ilk sebebi birbirini yeterince tanımadan emin olmadan evlenmeye kalkmaktır. Çiftler birbirlerini yeterince tanımıyor çiftler evlilik ne demektir gerekleri nelerdir aynı evde uzun süre yaşamanın getireceği sorumlulukla ilgili fikir sahibi olmadan evleniyorlar veya hafife alıyorlar. Gerek ekonomik nedenler, gerekse psikolojik sorunlar ve gerekse evlenen kişilerin birbirlerini yeteri kadar tanımamalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle evlilik kurumu çok kısa sürede yıkılıyor. 
Sosyal medya boşanmalara sebep oluyor
  Sebeplerden en önemli ve son olarak eklenen ise, sosyal medya ve cep telefonlarıdır. Ama bütün bunların temelinde de başlangıçta kurulamayan sağlıksız ilişkidir. Bu tarz ilişkilerde en küçük şeyden etkileniyor. İlişkiler biri çıkıyor karşısına, biraz tebessüm ediyor, biri telefonda alo der, biri sosyal mesaj atar ve bir anda ihanete dönüşür sağlam bir ilişki olmadığı için. Her şeyin başı yeterince tanınmayışı ve yeterli gerekçeleri olmadığı için boşanmalar artıyor. Diyelim ki, gerçek aşkı buldukları için mi aldatıyor çiftler birbirlerini. Sokun bakalım aynı evin içine yeni tanışanları birlikte yaşasınlar. Özellikle bazı iş yeri arkadaşlıkları aynı evde yaşayıp karşılıklı oturmak gibi mi eve tüp gaz getirmek gerekince, çocukların sorumluluğunu bölüşmek gerekince, çöpleri çıkarmak gerekince, aynı kabadayılık olacak mı iş yerinde karşında oturan adam, veya kadın. 
  Soru: Aldatmalar boşanma nedenleri sıralamasında kaçıncı?
  Cevap: “Bana göre birinci sıradadır.” 
Aldatma itirafında bulunamıyorlar
Soru: Siz avukatsınız, boşanma aşamasına gelen çiftler dobra dobra aldatma itirafında bulunabiliyor mu? Bu konuda erkekler mi daha cesaretli kadınlar mı ?
Cevap: Hayır. Hiç biri gerçekleri itiraf etmek konusunda cesaretli değildirler. Ne kadınlar ne de erkekler. Aldatan d,a aldatılan da bunun konuşulmasının mahcup edici, rencide edici olduğunu düşünüyor. Ve bu ülkede dedikodu mekanizmasının ağır ve çok hızlı çalışan bir mekanizma olduğu için dilden dile konuşulmak istemiyorlar. Bu konuda aldatan da, aldatılan da bu konuyu konuşmak istemiyorlar. Aldatanın bu konuyu konuşmak istememesini anlayabiliyorum. Ama aldatılanın psikolojisinin ne olduğu çok önemli. Çok ilginçtir bizim aldatılan Kıbrıs Türk kadınları, aldatılmış olmayı gülünç duruma düşmek olarak, alay edilmeye aday, alay edilmeye müstahak bir kişi olacaklarını düşünüyorlar. Sokakta kendilerine farklı bakılacağını düşünüyorlar. Özgüven eksikliği her zaman vardır hem erkek hem kadın için.
Soru: Aldatmaların belli başlı sebepleri nedir? 
Cevap: Karşı tarafın cinsel yetersizliği. Tatminsizlik. Para ve makam hırsı. Sevgi ve iltifat tekniklerinin yetersizliği. Bunların hepsi başlıca sebeplerdir. Ama en başta güç ve para mevki ve mevkiden kaynaklanan güç. Böylesi bir maddi kaynak ve güce direnemiyorlar. Para ve gücün olduğu yerde sadakatin sorgulanması gerekiyor. Para ve güce karşı durabilecek insan sayısı çok azdır.
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER