banner564
banner556

ABD’de çekirge alarmı

ABD'li araştırmacılar, Asya'ya özgü olan ve kendi türü dahil karşısına çıkan her şeyi yiyen çekirge türünün, doğu eyaletlerinde yayıldığını belirtti.

ABD’de çekirge alarmı
Bazı uzmanlar, çekirgenin topluma faydalı olabileceğini belirtti. ABD'li araştırmacılar, insan eti dışında neredeyse her şeyi yediği bilinen Diestrammena asynamora çekirgesinin doğu eyaletlerinde yayılmaya başladığını belirtti.
Peer J dergisinde yayınlanan araştırmayı yöneten North Carolina State Üniversitesi'nden Mary Jane Epps, "İyi olan tek haber, çekirgenin insanlar için bir tehdit içermemesi" dedi. Asya'ya özgü olduğu bilinen ve genelde seralarda yaşadığına inanılan Diestrammena asynamora'nın ne zaman ABD'ye ulaştığı kesin değil. Epps, 'sera deve çekirgesi' olarak da adlandırılan türün ekosisteme nasıl bir etkide bulunacağını henüz bilmediklerini, ancak yerel çekirge türlerinin tehlike altında olduğunu söyledi.

Faydalı da olabilir
Raleigh kentinde yerleşim bölgesinde araştırma yapan Epps ve meslektaşları, evlere yakın bölgede yamyam çekirgeden çok sayıda tespit etti. Gözlemlerde ayrıca Asya'ya özgü bir diğer çekirge türü olan Diestrammena japanica izine rastlandı. Epps, ikinci türün ABD'deki varlığının kesinleşmesi için laboratuvar testi yapılması gerektiğini ifade etti.  Discovery News'e konuşan vahşi doğa uzmanı Holly Menninger, istilacı çekirgelerin topluma yararlı olabileceklerini söyledi. Menninger, 'temizleyici' olan çekirgelerin bodrum katları ve garajlardaki ölü böcek ve kirliliği yiyerek hijyen sağlayabileceğini belirtti.
Menninger, biyolojik yapıları ve diğer türlerle nasıl ilişkiye girdikleri hakkında çok az bilgileri bulunan çekirgeleri incelemeleri gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 08:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim
Sevim - 3 ay Önce

Hoşgeldiniz Metin Bey, ben de ne zaman döneceksiniz diye merakla bekledim, iyi ki varsınız, iyi ki yazıyorsunuz.

Sevim Nacar
Sevim Nacar - 3 ay Önce

Merhaba, benim yazdığım yorumlar çıkmıyor, nedenini anlamadım. Neyse belki bu çıkar, Metin Bey iyi ki varsınız, iyi ki yazıyorsunuz. Hoş geldiniz.

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473