banner564
banner556

Bunun adı katliam

Mısır’ın Ariş kentindeki camiye düzenlenen bombalı saldırıda en az 235 kişi öldü

Bunun adı katliam
Mısır'ın Ariş kentinde camide patlama meydana geldi. Olayda en az 235 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Görgü tanıkları, Bir el-Abed'de bulunan bir camiye önce bombalı saldırı düzenlendiği daha sonra ise teröristlerin makineli tüfeklerle ateş açtığını belirtti.
Reuters’e konuşan görgü tanıklarının açıklamasında göre saldırganlar Gazze sınırına yakın Ariş kentinin batısındaki Bir el Abed’de bulunan El Ravdah camisine cuma namazı sırasında saldırdı.
Güvenlik güçlerini destekleyen cemaatin hedef alındığını söyleyen görgü tanıkları saldırganların bir bombayı infilak ettirdiğini ayrıca camidekilere 4 adet arazi aracından ateş açtıklarını aktardı.

Mısır'da üç günlük yas ilan edildi
Sağlık Bakanı Halid Megahid televizyonda yaptığı açıklamada en az 25 ambulansla yaralıların Er Ariş hastanelerine taşındığını söyledi.
Mısır devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi saldırıdan hemen sonra acil güvenlik toplantısı düzenledi.
Reuters haber ajansı, Mısır'da kanlı saldırının üzerine 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.
Saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı. 2014'te terör örgütü DEAŞ'a biat eden Sina yarımadasındaki bazı örgütler bölgede yapılan bir dizi ölümcül saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.
Saldırı, DEAŞ'a bağlılık yemini eden Mısır merkezli terör örgütlerinin yoğun olarak bulunduğu Sina Yarımadası'nda gerçekleşti.

Mısır'daki camiye yönelik saldırıya tepkiler
Türkiye Cumhurbaşkanlığı, Mısır’da bir camiyi hedef alan saldırıyı şiddetle kınadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Türkiye, kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun terörizmi insanlığa karşı suç olarak görmekte, bu görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle dile getirmektedir. Dünyanın muhtelif bölgelerinde yaşanan elim hadiseler, terörizme karşı mücadelede etkin uluslararası iş birliğinin hayati önemini bir kez daha vurgulamaktadır" dedi.
Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da bir camiyi hedef alan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi. Çavuşoğlu Mısırlı mevkidaşıyla telefonda görüştü
Görüşmede, Çavuşoğlu, Şukri'ye, Mısır'da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle başsağlığı diledi.
   MHP Genel Başkanı Bahçeli de yaptığı açıklamada, "Bu hunhar terör eylemi vahşettir, vandallıktır, vicdansızlıktır. Lanetlemek ise insanım diyen herkesin görevidir" dedi.

Dünyadan tepki yağdı
   Mısır’da bir camiye yapılan ve yüzlerce kişinin ölüme yol açan saldırıyı, ABD Başkanı Donald Trump,  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AP Başkanı Antonio Tajani da kınadı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473