banner564
banner556

13’üncü maaşlar hazır

Saner, ekim ayı itibariyle sigortalı sayısının yaklaşık 102 bin, emekli sayısının ise 36 bin olduğunu söyledi

13’üncü maaşlar hazır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza  Ersan Saner, Sosyal Sigortalar’ın borç alan bir kurum olmaktan çıkıp borç ödeyen sürdürülebilir  bir yapıya kavuştuğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Saner katıldığ bir programda bakanlığın icraatları hakkında bilgi verdi.
Sosyal Sigortaların şu anda 13. maaşı ödemeye hazır olduğunu anlatan Saner, "Sosyal Sigortalar göreve geldiğimizde 12 prim alıp 13 maaş ödeyen, sürdürülebilir bir yapısı olmayan  bir kurumdu. 6 ayrı bankada 26 ayrı hesapta  aylık borçlanılan 140  Milyon TL borç vardı. Sadece borç faizi ile 2016 sonundaki bilanço 165 Milyon TL oldu "  dedi.
Sigortalar’ı ayağa kaldırmanın  prim oranlarını artırmak, emeklilik yaşını yükseltmek  ve mükellef  sayısını arttırmak gibi  3 yolu   bulunduğunu anlatan Saner, bunlar içerisinde mümkün olan tek çözüm önerisinin mükellef sayısını arttırmak olduğunu,  bunun için kayıt dışındaki  çalışanları sosyal güvenlik sistemine dahil ettiklerini ifade etti.
2015 yılı  ekim ayında  84 bin  795 olan sigortalı mükellef sayısının  2017 Ekim ayında  101 bin 763’e ulaştığını,  bir yılda yaklaşık 17 bin civarında  arttığını söyleyen Saner,  artan mükellef sayısının sigortaların  mali yapısını güçlendirdiğine ve sürdürülebilir  bir yapıya kavuşturduğuna  dikkat çekti.
Sosyal Sigortalar kurumunun durumunu yoğun bakımda olan bir hastaya benzeten Saner, doğru teşhis ve tedaviler belirleyerek  kurumu yeniden hayata döndürdüklerini anlattı. 
Sosyal Sigortalar’ın  mali yapısı hakkında  bilgi veren Saner, ekim ayı  itibariyle sigortalı sayısının yaklaşık 102  bin, emekli sayısının ise 36 bin  olduğunu  kaydetti.

Pasaportlara artık mühür vurulmayacak
Saner, bakanlığının en önemli projelerinden birinin de, bilgi ve belgelerin elektronik ortama geçirilmesini  sağlayan E-Bakanlık projesi olduğuna vurguladı.
Saner, 1 Aralık’tan itibaren çalışma izniyle ülkede bulunanların pasaportlarına mühür vurulmayacağını,  denetimlerin elektronik çalışma izni kartı üzerinden yapılacağını anımsattı.

Sosyal güvenlik desteği
KKTC vatandaşı işsizlere, girişimcilere ve küçük esnafa yönelik hazırlanan teşvik programları hakkında da bilgi veren Saner, 1 Temmuz 2017 ‘den itibaren ilk kez istihdam edilecek 18-35 yaş arası KKTC vatandaşlarına, 40 yaşına kadar doktora yapanlara ve stajyer  statüsünde çalışanlara tam sosyal güvenlik desteği sağlanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473