banner493

Hişam Berekat kurtarılamadı

Mursi ve Müslüman Kardeşler yöneticileri hakkında idam talep eden Başsavcı, uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Hişam Berekat kurtarılamadı
banner432
Mısır'da başkent Kahire’nin doğusundaki Heliopolis bölgesinde, bulunduğu konvoya bombalı saldırı düzenlenen Mısır Başsavcısı Hişam Berekat, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile aralarında İhvan-Müslimin (Müslüman Kardeşler) lideri Muhammed Bedii ve yardımcılarının da bulunduğu kişiler hakkında idam talep eden Başsavcı Berekat dün suikasta uğramıştı. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, ameliyata alınan başsavcının kurtarılamadığını aktardı.
Başkent Kahire’nin doğusundaki Heliopolis bölgesinde Mısır Başsavcısı Hişam Berekat'ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlenmişti. Akabinde Sağlık Bakanı Müsteşarı Hüsam Abdulgaffar, Başsavcı Berekat’ı, Heliopolis'teki Nüzha Devlet Hastahanesi'ne kaldırdıklarını duyurmuştu. Durumunun ciddi olduğunu belirterek ameliyata alındığını aktaran Abdulgaffar, ameliyattan çıkacak neticeye göre başsavcının Maadi bölgesinde bulunan tam teşekküllü askeri hastahaneye helikopterle götürülebileceğini ifade etmişti. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yeni açıklamada, Başsavcı Hişam Berekat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

banner499
Cenaze töreni bugün
Öte yandan Başbakan İbrahim Mehleb’in programını yarıda keserek hastahaneye geldiği açıklandı. Vefat eden Başsavcı Berekat’ın naaşının, cenaze hazırlıkları yapılması için Maadi’deki askeri hastahaneye götürüleceği belirtildi. Naaşın, bugün öğlen namazına müteakip Masr el-Cedid bölgesindeki Tantavi Camisi'nde kaldırılacağı duyuruldu. Olayda yaralanan ve hastahanede tedavileri süren bir vatandaş ve iki polisin ise halen tehlikeyi atlatamadıkları da aktarıldı. 
Suikast girişimini, “Giza Halk Direnişi” sosyal paylaşım ağı Facebook sayfasından üstlendiğini duyurmuştu. Örgütün Mısır’da ilk kez adının duyulması ise kamuoyunun dikkatini çekti. 
Ülkede bakanlar kurulu kararıyla Aralık 2013’te terör örgütü olarak ilan edilen İhvan ise sosyal paylaşım ağı Twitter’dan, "Terör örgütlerinden ve onların şerlerinden halkı ve ülkemizi Allah korusun." açıklaması geldi. Mısırda bazı basın yayın organları olayı İhvan'ın gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 09:08
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460