162 lira artış oldu

2017’nin ilk asgari ücreti 2 bin 20 TL olarak belirledi

162 lira artış oldu
Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2017’nin ilk asgari ücretini 2 bin 20 TL olarak belirledi.
Asgari Ücret Saptama Komisyonu, oy birliğiyle yeni asgari ücretin brüt saatlik 11,65 TL, günlük 93.23 TL, haftalık 466.15 TL olmasına karar verdi. Net aylık asgari ücret ise 1754 TL oldu. 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret, 5 işçi, 5 işveren ve 5 de devlet temsilcisinin yer aldığı komisyonda, oy birliğiyle kabul edildi. Dün belirlenen rakamlar doğrultusunda önceden 1834 TL brüt, 1595 TL net kazanç elde eden asgari ücretli, 1 Şubat’tan itibaren 2 bin 20 TL brüt 1754 TL net maaşla öncekinden 162 TL fazla ücret alacak. Yeni rakam, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.
 
Saner: Ortak paydada buluştuk
Toplantının ardından belirlenen asgari ücreti kamuoyuna açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner yaptığı konuşmada, bugün 2017’nin üçüncü asgari ücreti saptama toplantısında taraflarla ciddi fikir paylaşımı içerisinde bulunduklarını ancak işin en sevindirici tarafının tüm tarafların görüşmelerin sonunda ortak bir paydada buluşabilmesi olduğunu söyledi.
 
Aroğlu: Uzlaşı sağlamayı başardık
Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Vekili Mustafa Araoğlu da, tarafların asgari ücreti saptama kararlılığıyla toplantıya geldiklerini ancak toplantı sırasında farklı rakamların telaffuz edildiğini, uzlaşma noktası için Bakan Saner’in öneri yaptığını ve bunu taraflar kendi arasında tartışarak bir noktada uzlaşı sağlamayı başardıklarını anlattı. Araoğlu, oy birliğiyle belirlenen 2017 yılının ilk asgari ücretinin herkese hayırlı olmasını diledi.
 
Latifoğlu: Daha yüksek bir beklentiyle yola çıktık ancak
Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ise bugün masada iyi bir müzakere süreci yaşadıklarını belirterek, yola daha yüksek bir beklentiyle çıktıklarını ancak asgari ücretin sadece işçi tarafının görüşleri doğrultusunda şekillenmesinin mümkün olmadığını bu sebeple de azami çıkacak rakamın alınması için çabaladıklarını anlattı.
Latifoğlu, bundan sonraki süreçte de çalışanların kazanımlarının takipçi olacaklarını söyleyerek, ülkeyle orantılı olarak çalışanların kazanımlarını da iyileştirme gayreti içerisinde olacaklarını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER