Emekçiler tatil yapacak

1 Mayıs'ta market ve süpermarketler kapalı olacak

Emekçiler tatil yapacak

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, süpermarket ve market işletmecileri ile Esnaf ve Zanaatkârlar Odası temsilcisi ile bir araya geldi. 

Verilen bilgiye göre, 1 Mayıs günü marketlerin kapalı olup olmayacağı konusunun ele alındığı görüşmede, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla marketlerin bir gün kapalı kalması yönünde uzlaşma sağlandı.
Tüm süpermarket ve marketler 1 Mayıs'ta tam gün kapalı olacak, açık olan marketler de o gün çalıştırdığı personeline günlük maaşının iki katı ücret ödemek zorunda olacak. 
Söz konusu karara uymayan işletmeler cezai müeyyideye tabi tutulacak. Gereğini yapmayan işyerleri ayrıca teşhir edilecek.
Toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Bakan Çeler, ekonomik krize rağmen emekçiye karşı saygıyı, değeri göstererek, böyle bir kararın alınmasında öncülük eden tüm işletmecilere teşekkür etti. 
Bu dalganın tüm sektörlere yansıması temennisini ortaya koyan Çeler, “1 Mayıs’ın zaruri ve turizm haricindeki tüm işyerlerinin tam gün kapalı olması çağrısını duyurmak isterim” dedi. 


Gürcafer: İnşaat faaliyetlerini durdurun
Öte yandan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırdı.
Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz yıl, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülkedeki inşaatların neredeyse tamamının durması üyelerimizin duyarlılığının bir göstergesi olmuş ve bizi gururlandırmıştı.
Bu yıl ve gelecek yıllarda da iş gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramlarında, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi büyük önem arz etmektedir.
Bu düşüncelerle, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER