banner564
banner556

Zor günler kapıda

İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu, “Hükümet kurulmazsa borçlanmaya sürükleneceğiz” dedi

Zor günler kapıda
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, hiçbir kurum ve kuruluşa borcu bulunmayan, mali yapısıyla diğer birçok belediyeye nazaran iyi durumda olan İskele Belediyesi’ni de, diğer belediyeler gibi zor günler beklediğini söyledi. 
Bunun nedeninin seçim yasakları ve akabinde hala hükümetin kurulamaması olduğunu belirten Sadıkoğlu, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmayan bütçeden dolayı yarım kalan projeler bulunduğunu ve faturaların zamanında ödememesinden kaynaklanan gecikme zamlarının söz konusu olduğunu vurguladı. 
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 2018 mali yılı bütçesini değerlendiren bir açıklama yaptı. İskele Belediyesi’nin banka hesaplarında nakit parası olmasına rağmen yasa gereği kullanamadığına dikkat çeken Sadıkoğlu,  halen devam eden seçim yasaklarından dolayı geçmeyen 2018 mali yılı bütçesine atıfta bulundu. 
Sadıkoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Ülkemizde merkezi yönetim bütçesinin yasallaştırılmamış olmasından dolayı 2018 mali yılı bütçesi henüz geçmemiştir. İskele Belediyesi’nin banka hesaplarında nakit parası olmasına rağmen, 2017 mali yılı bütçesinde yer alan ödenek kalemlerimizin sadece 1/12’sini kullanabildiğimizden, iç piyasaya olan ödemelerimizin çoğunu gerçekleştirememekteyiz. Doğal olarak bu da bazı sıkıntıları beraberinde getirmektedir.”  

“Gecikme zamları zarara neden olacak”
Başkan Hasan Sadıkoğlu, ödemelerin zamanında yapılamamasından kaynaklanan gecikme zamlarına da değinerek, doğurabileceği zararlara dikkat çekti. 
Sadıkoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Diğer belediyeler gibi İskele Belediyesi de Elektrik Kurumu gibi düzenli olarak hizmet aldığımız, sosyal sigortalar, ihtiyat sandığı gibi kamu kurumlarına, banka hesaplarımızda paramız olmasına rağmen, yapmamız gereken ödemelerde sıkıntı yaşayacağız. Belediyemizin nakit parası olmasına rağmen bu ödemeleri yerine getirememesi belediyemizi, bazı zararlarla karşı karşıya bırakacaktır.” 

“Projelerimizin büyük kısmı aksayacak” 
İskele Belediyesi’nin mevcut devam eden ve başlaması beklenen projelerine de değinen Hasan Sadıkoğlu, yine 2018 mali yılı bütçesinin geçmemesinden ötürü, büyük zarara uğrayacaklarını vurguladı. 
Sadıkoğlu, bu sebeple kurulacak hükümetin, hızlı çözümler üretmesi gerektiğine vurgu yaparak, kurulacak hükümet ile ilgili şu soruları sordu: “Belediyelerin içinde bulunduğu durum itibariyle devlet önlem alacak mı?  Alacaksa ne gibi önlemler almayı düşünüyor? Ödeme gecikmelerinden kaynaklanacak faiz mağduriyeti ile ilgili hükümet belediyelere ne gibi kolaylık sağlayacak?”

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468