banner493

10 bin vatandaş kabusu

Anastasiadis, yeni KKTC hükümetinin alacağı kararları engellemek için harekete geçti

10 bin vatandaş kabusu
banner432
 KKTC’de CTP-UBP koalisyonunun bozulması ve UBP ile DP arasındaki koalisyon görüşmelerinin ilerlemesinden rahatsızlık duyan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, gelişmeleri endişeyle izlediği bildirildi.
   Yeni hükümetin, hak sahibi 10 bin TC kökenliye vatandaşlık vereceğine ilişkin beklentileri dikkate alan Amastasiadis’in, bu konuda hem Avrupa Birliği (AB), hem de uluslararası örgütler nezdinde girişimler başlattığı haber verildi. 
   Güney Kıbrıs’ta yayımlanan v e Anastasiadis’in partisi DİSİ’nin görüşlerini yansıtan Alithia gazetesi, KKTC’de hükümet kurma çalışmalarının Güney Kıbrıs’ta ‘endişeyle izlendiğini’, özellikle yeni vatandaşlıklar verilmesi konusunda Rum hükümetinin her türlü adımı atmaya hazır olduğu iddia etti.
   Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, KKTC’de yeni kurulacak hükümetin yeni KKTC vatandaşlıkları vermesi ihtimalini yakından takip ettiğini ve bu konuda her türlü engelleyici adımı atmaya hazır olduğunu yazdı.
   Gazete, elde ettiği bilgilere göre, Anastasiadis’in KKTC’de yeni vatandaşlıklar verilmesini engellemek için tüm uluslar arası örgütlere gitmeye hazır olduğunu ve AB yetkilileriyle de temas halinde bulunduğunu iddia etti.

Belediye Başkanlarını topladı

   Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis,  sözde “işgal altındaki belediyeler ve köylerin belediye başkan ve muhtarlarını” Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirdi.
   Gazete, Anastasiadis’in Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’le birlikte sözde belediye başkanları ve muhtarlara, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde sağlanan uzlaşılar ve mülkiyet konusundaki çözümler hakkında bilgi aktardığını yazdı.
   Habere göre Anastasiadis konuşmasında, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra ortamın değiştiğini ve çözüm çabalarını kolaylaştıracak koşulların oluştuğunu ancak süreç içerisinde “Akıncı’nın davranışlarında bir şeylerin değiştiğini, başta kayda geçirilen görüş birliklerini, farklı şekilde görüşülmeleri amacıyla yeniden gündeme getirmeye başladığını, bunun da durumu zorlaştırdığını” iddia etti.
   “Eylül ayından itibaren olayların değişmeye ve gecikme yaşanmaya başladığını” öne süren Anastasiadis, Kıbrıs Rum halkını memnun etmeyecek bir çözümü önlerine sunmaya niyetli olmadığını da vurguladı.
   Anastasiadis, Türkiye’nin veya başka garantilerin olduğu bir çözümü kabul etmesinin söz konusu olmayacağını ve AB normlarının Kıbrıs’ın tümünde uygulanmasının da çözümün temel koşulu olduğunu belirterek Türkiye’nin sözde uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi dileğinde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 09:47
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460