Alo 183’e  ihbar yağıyor

2019’un ilk yarısında 62 kadına adli yardım desteği verildi, 19 şiddet mağduru kadın sığınma evine yerleştirildi

Alo 183’e  ihbar yağıyor
banner432

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kadına yönelik şiddetle ve ev içi şiddetle etkin mücadelenin toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesiyle mümkün olacağını vurguladı.

Sucuoğlu, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Bakanlığa bağlı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi ve Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığı ile bu alanda sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi de veren Sucuoğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak tüm kadınlarımızın yanındayız ve destekçisiyiz” dedi.
Sucuoğlu, mesajında şu verileri de paylaştı:
“Çalışma Bakanlığı bünyesinde 7/24 ve on call hizmet veren Alo 183 Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı İhbar Hattı’na son 1 yılda ( Kasım 2018-Kasım 2019 ayının ilk haftası arasında)  bin 961 arama  geldi.
Bu aramaların 67 adeti şiddet mağduru kadınlardan oldu. Alo 183  İhbar Hattı’na gelen ihbarlar, ilgili birimlere ve Polis Genel Müdürlüğü  altında oluşturulan  Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi’ne  aktarıldı. Bu ihbarlar sonucu, 2019 yılının ilk yarısında 62 kadına Sosyal Hizmetler Dairesi’nin  hazırladığı raporlar ışığında,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği  ile yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde adli yardım desteği verildi. 
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi aracılığıyla;  risk altındaki kadınlar için, Vakıflar İdaresi ile işbirliği yapılarak, kira desteği sağlandı. 19 şiddet mağduru kadın  Sığınma Evi talebinde bulundu. Lefkoşa Türk Belediyesi ile yapılan istişareler ile Belediye’ye ait kadın sığınma evine yerleştirildi.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460