banner493

Ama başarılı olamadılar

Astsubay olan iki zanlı, Ziraat Bankası soygunundan bir saat önce Kızılbaş Kilisesi’ne giderek, kıyafetlerini değiştirdi

Ama başarılı olamadılar
banner432
Başkent Lefkoşa’da, Merkez Bankası’nın yan tarafındaki park alanında silahlı ve biber gazlı soygun girişiminin failleri olduğu iddia edilen ve olaydan kısa bir süre sonra tutuklanan astsubaylar Ayhan Yıldız, Murat Bulut ve işadamı olduğu belirtilen Hüseyin Kartaltepe dün ek tutuklama talebi ile Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 
Soyguna teşebbüs olayının 14 Ağustos saat 09.20 sıralarında Lefkoşa’da bulunan Merkez Bankası önünde meydana geldiğini kaydeden polis, üç zanlının aynı gün tespit edilerek mahkeme emri ile tutuklandığını açıkladı. Zanlıların 15 Ağustos tarihinde mahkemeye çıkarılarak haklarında 3 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde zanlı Murat Bulut’un ifadesinde verdiği bilgi üzerine olay yerine geliş ve olay yerinden kaçış güzergâhlarındaki 13 işyerinden kamera görüntüleri aldıklarını ifade etti. Kamera görüntülerinin bir kısmının incelendiğini kaydeden polis, ayrıca olayda biber gazlı saldırıya uğrayan Cemile Yılmaz ile Hasan Dağkuş’un tanıtma merasiminde zanlıları gördüğünü ve üç zanlıyı da teşhis ettiğini açıkladı. 

9 kişiden ifade alındı
Olayla ilgili 9 kişiden ifade aldıklarını, ayrıca olay mahallinden alınan araç lastik izlerinin uzmanlar tarafından incelendiğini ve zanlıların tasarrufundaki araçla eşleştiğini açıklayan polis, zanlı Murat Bulut ile Ayhan Yıldız’ın olaydan bir saat önce Kızılbaş bölgesindeki kiliseye gidip üstlerini değiştirdiklerini tespit ettiklerini söyledi. Soruşturmanın devam ettiğini, alınacak ifadeler olduğunu kaydeden polis, kamera görüntülerinin incelenmeye devam edeceklerini dile getirdi. 

Yıldız’ın avukatı doktor kontrolü istedi
Polis, yürütülen soruşturma aşamasında zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep ederken, zanlıların doktor kontrolünden geçirildiğine dair raporları da mahkemeye sundu. Duruşmada iddia makamı soygun ve soyguna teşebbüs suçlarında artış olduğuna vurgu yaparken, zanlı Ayhan Yıldız’ın avukatı ise müvekkilinin polis şiddetine maruz kaldığını ve tutuklu kalması halinde gün aşırı doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Kartaltepe, ‘suçsuzum’ dedi
Avukatsız duruşmaya katılan zanlı Hüseyin Kartaltepe ise bir önceki duruşmada olduğu gibi suçsuz olduğunu öne sürerek zanlı Murat Bulut’u ziyaret etmek için polise gittiğini ve tutuklandığını iddia etti.

Bulut ifade değiştirdi
Soyguna teşebbüs olayından birkaç saat sonra tespit edilerek tutuklanan ve verdiği ifadede suçunu kabul eden zanlı Murat Bulut ise dünkü duruşmada polis işkencesine maruz kaldığını, saatlerce darp edildiğini ve suçsuz olduğunu öne sürdü.

8 gün daha içerideler
Aktarılan tüm olguları değerlendiren mahkeme duruşmada aktarılan kanıtlar ışığında zanlıların polis nezaretindeki tutukluluk sürelerinin 8 gün daha uzatılmasına, zanlı Yıldız’ın talebi üzerine ise zanlıların 3 günde bir avukatları eşliğinde doktor kontrolünden geçirilmelerine karar verdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 10:36
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460