banner564
banner556

‘Ambargo kırılıyor’

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın, Türk Bankası’na 5 milyon Euro tutarında teminat vermesi Rumları endişelendirdi

banner611
‘Ambargo kırılıyor’
banner598
banner616
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının KKTC’deki Türk Bankasına (Turkish Bank Ltd) 5 milyon Euro tutarında bir teminat verdiği ve bu desteğin “Bank’s trade facilitation program (TFP)” aracılığıyla sağlandığı ileri sürüldü.
  Simerini gazetesi “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Peçesiyle Ambargo Kırılıyor” başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde “bunun yasadışı rejim aleyhinde hüküm süren ambargonun kırılması için bir çeşit kapı olduğunu, çünkü bu durumun yabancı bankalar karşısında işgal altındaki bölgelerin bankacılık sistemine güvence ve güvenilirlik sağladığını, bu nedenle de bu 5 milyon Euro’ya, çok daha büyük miktarlarla alakalı olabilecek diğer teminatların eşlik edebileceğini” iddia etti.
   Yunan Bankası ile “Kıbrıs Bankası”nda da hisseye sahip olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının, KKTC’nin ithalat ve ihracatlarının bir kısmına da kefil olduğunu, çünkü dış dünyayla alışverişin tamamlanması için tüccarların güvenilir bir bankadan teminata ihtiyaç duyduklarını öne süren gazete, “işgal altındaki bölgelerdeki bankaların iflas etmiş (batık) ve yasadışı olmalarından ötürü, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının teminat mektupları ile kredilere kefil olduğunu” öne sürdü.
   “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının KKTC’ye yönelik desteğinin, çözüm Haziran’a kadar ulaşılabilecek kadar yakındır mantığında olduğunu” da savunan gazete, “bundan ötürü bankanın yıllık toplantısının, bir kısmının da gizli bir eş-organizasyon şeklinde işgal altındaki bölgelerde gerçekleştirilmesi şartıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta yapılmasına karar verildiğini” ileri sürdü.
   Gazete, mantığın, genel kurul toplantısının bir “Bağışçılar Toplantısı” şeklinde gelişebileceği yönünde olduğunu, ama bunun gerçekleşmediğini ekledi.
    Gazete iç sayfadan “Hükümet ve Birçokları Biliyor Ama… Ambargo Kanatlandı” başlığıyla geniş yer ayırdığı haberinde de, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının eyleminin “skandal” olduğunu iddia etti.
   Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının eylem şeklinin Rum hükümeti ile partilerin de bilgisinde olduğunu ve bunun çözüm potansiyeli politikasına entegre edildiğini kaydeden gazete, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının KKTC’yi, toplam bir buçuk milyar Euro’ya ulaşan bir meblağla, programın ortağı olan 26 ülke ve 96 bankayla bağladığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474