Bıçaklı: Sebep olanlar utansın

El-Sen, Kıb-Tek personelinin işte giyeceği ayakkabılarının temininin geciktirilmesini protesto etti

Bıçaklı: Sebep  olanlar utansın
Raif UZKAN
   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikas (El-Sen), personelin iş giyecek ve ayakkabılarının temininin geciktirilmesini protesto için Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Lefkoşa Merkez Binası önünde eylem yaptı.
   Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Arslan Bıçaklı eylemde yaptığı konuşmada hukuk devletlerinde anayasa, yasa ve kurallara uyulmasının zorunlu olduğunu kaydederek, bugünkü duruma sebep olanların utanması gerektiğini söyledi.
   Kıb-Tek Müdürünün kurumun koçanının kendisinde olduğunu zannettiğini savunan Bıçaklı, “müdürün ne toplu iş sözleşmesi ne yasa ne de kural tanıdığı” görüşünü dile getirdi.
   Nisan ayında yazlık, Ekim ayında da kışlık giyeceklerin verilmesinin yazılı maddelerde açık olduğunu ancak daha 2016 yılının dahi kıyafetlerinin henüz verilmediğini belirten Bıçaklı, iş güvenliği noksanlıkları nedeniyle 8 canın yitirildiğini savundu.
   Yapılan ihaleye 4 firmanın teklif verdiğini fakat ihalenin daha sonra Kıb-Tek yönetimi tarafından iptal edildiğini söyleyen Bıçaklı, ihale yasasında iptal koşullarının belirtilmiş olduğunu ve bunu herkesin yapamayacağını aktardı.

Öksüzoğlu: Bir kişinin isteğiyle ihale iptal olmaz
   El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu da,  toplu iş sözleşmesindeki maddelerden bazılarının, söz konusu personel olunca uygulanmadığını savundu.
Öksüzoğlu, bir kişinin isteğiyle ihale iptalinin söz konusu olamayacağını ve Merkezi İhale Komisyonu’nun ihalenin nasıl iptal edilebileceğini belirttiğini ifade etti. Öksüzoğlu bugün kıyafet edinmeyi beklerken, ihale iptal kararını duyduklarını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER