banner564
banner556

Bomba paniği

Kharkov-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları uçağını Soçi’ye kaçırmak için 4 saat süreyle rehin alan Ukranyalı hava korsanı müdahale sonucunda etkisiz hale getirildi

banner611
Bomba paniği
banner598
banner616

   Kharkov'dan İstanbul'a uçan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağından dün akşam saatlerinde kaçırılma sinyali alındı. Ukrayna'da Kharkov'dan kalkan PGT751 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağın 2F koltuğunda oturan bir Ukraynalı yolcu, uçağı Soçi'ye kaçırmak istedi.

   Alkollü olduğu tahmin edilen yolcu, kabin memurları ve pilotlar tarafından sakinleştirildi ve uçağın İstanbul'a dönmesi kabul ettirildi. Uçak İstanbul'a yaklaşırken, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalkan 191. Filo'ya ait F-16 uçakları eşlik etti.

   Hava korsanı uçakta yetkililerle pazarlığa oturdu. Hava korsaanın Soçi'de gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ettikten sonra tüm yolcuların tahliye edilmesine izin verdiği ve ardından teslim olduğu belirtildi.

    İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Tüm yolcuların uçaktan sorunsuz inişi sağlandı. Korsan etkisiz hale getirildi, operasyon tamamlandı" mesajını verdi.

   İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da operasyonun tamamlandığını ve korsanın saat 22.00 itibariyle etkisiz hale getirilerek uçaktan indirildiğini söyledi.

 

Koordinasyon mükemmeldi

   Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Mutlu, şunları söyledi: "Saat 18.00 itibariyle havalimanına Pegasus Havayollarına ait uçak hava korsanının Soçi'ye inme isteğine rağmen başarılı bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildi. Oluşturduğumuz kriz masasında detaylı ve istihbari bir çalışma yürüttük. Ne yapacağımızı kararlaştırdık. Bu süreçten sonra korsanla müzakerelere başladık. Bu sırada havaalanı trafiğini kapattık. Müzakereler sırasında oluşturulan güvenle, önce kadın, çocuk ve yaşlıları almak istediğimizi belirttik.

   Güvenlik güçlerimiz de tahliye sırasında gerekli tertibatı aldılar. Yolcuların tamamının boşaltılmasının ardından süratli bir şekilde korsan etkisiz hale getirildi. Yolculardan hiçbiri zarar görmedi ve başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Güvenlik güçlerimiz kendilerine duyulan güveni bir kez daha teyit etti. Herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Korsanın üzerinde bomba yoktu. Alkollü olduğu konusunda herhangi bir bulguya ulaşamadık.

   Şu anda gözaltında ve adli makamlarımız gerekli işlemleri yapacaktır. Örgütsel bağlantısıyla ilgili şu anda bir bulgu yok ama bunlar incelenecektir. Korsanın el çantasında bazı elektronik eşyalar vardı. Zor kullanmak zorundaydık. Kendiliğinden teslim olmadan ikna etmek zorundaydık, bir boğuşma sonucunda silah kullanmaya gerek kalmadan etkisiz hale getirildi. Korsanın nisbi bir yarası var."

Bomba tehdidi nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kapanan uçuş trafiği, saat 21.00 itibariyle yeniden açıldı.

 

Ukrayna Güvenlik Servisi'nden açıklama

   Ukrayna Güvenlik Servisi'nden (SBU) basına yapılan açıklamada, Ukrayna vatandaşının "Soçi'ye uçacağız" diyerek pilot kabinine girmeye çalıştığı belirtildi. Açıklamada, sakinleştirilmesinin ardından uçak kaçırma girişiminde bulunan Ukrayna vatandaşının yanında yapılan aramalarda herhangi bir silah veya bombanın bulunmadığı kaydedildi.

   Bu arada, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Politika Dairesi Başkanı Yevgeniy Perebiynis de İnterfax ajansına yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Türkiye'deki büyükelçiğinin Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve emniyet birimleriyle sürekli irtibatta olduğunu kaydetti. Perebiynis, Ukrayna'nın İstanbul Konsolosunun olayı yerinde incelemek amacıyla havaalanına gittiğini ifade etti.

 

Uçuşu ekibinde kimler vardı?

   Ukrayna'dan İstanbul'a gelirken kaçırılmak istenen Pegasus Hava Yolları uçağında görevli kokpit ve kabin ekibinin isimleri belli oldu. O isimle şöyle, Kaptan Pilot İlyas Karagülle, Yavuz Çuğun, Didar Tunç, Gizem Arslan, Oğuzhan Aktaş ve Seda Karakaş.

   Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Twitter adresinden ise iki açıklama yapıldı. Açıklamada, “İniş emniyet ile yapılmış olup gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır. Pegasus Havayollarına ait Kharkiv- Sabiha Gökçen Uçağı havada iken yapılan bomba tehdidi sebebi ile güvenlik altında Sabiha Gökçene inmiştir" denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 04:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474