banner564
banner556

Gülle’ye destek belirtti

Yorgancıoğlu, YDÜ Hastanesi’ndeki denetimde organ nakli yapılmasının zemin ve koşullarının olmadığının tespit edildiğini savundu

Gülle’ye destek belirtti
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, gündemlerinde birçok konu yanında, hayvancılar ve narenciye üreticilerine ödenecek doğrudan gelir desteğinin de bulunduğunu belirtti. 
Yorgancıoğlu, daha sonra organ nakli ve “başbakanın akrabalarından birinin Tapu Dairesi müdürlüğüne atanması” yönündeki soruları yanıtladı.  CAS çalışanları konusunun Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş tarafından Bakanlar Kurulu gündemine getirileceğini söyleyen Yorgancıoğlu, son gelişmelerle ilgili bilgilendirme ve neler yapılabileceğiyle ilgili değerlendirme yapılacağını kaydetti. 

“Yasaların ülkeye hakim olması gerekiyor”
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, organ naklinin tüm dünyada önemsenen bir konu olduğunu ve birçok ülkede çok katı kurallara bağlı olarak uygulandığını kaydetti.  Ülkede organ nakli yasasının Meclis komitesinden oy birliğiyle geçirildiğini anımsatan Yorgancıoğlu, “Yasa tasarısı yasalaşmıştır ama Cumhurbaşkanlığı tarafından anlamadığımız bir nedenle geri gönderilmiştir. Bu tasarıda kimlerin ve nasıl organ nakli yapacağı belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı tarafından geri gönderilmiş olsa bile Meclis’in ortada iradesi vardır” dedi. 
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde denetim yapmalarına ilk gün değişik gerekçelerle izin verilmediği, daha sonraki günlerde ise denetim yapıldığı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan Yorgancıoğlu, yapılan denetimde organ nakli yapılmasının zemin ve koşullarının olmadığının tespit edildiğini vurguladı.  Yasanın, organ naklinin, akrabalar arasında yapılmasını öngördüğüne işaret eden Yorgancıoğlu, söz konusu olayda, organ alıcı ve vericinin akrabalık ilişkisinin bilinmediğini kaydetti. 

“Sağlık Bakanlığı yasaları uygulamaya çalışıyor”
Bunlara bakıldığında, Sağlık Bakanlığı’nın yasaları uygulamaya çalıştığı bir noktada olduğunun görüldüğünü belirten Yorgancıoğlu, bunun böyle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.  Herhangi bir yatırımcı, işadamı veya üniversitenin önünü kapatmak gibi bir niyetleri olmadığının altını çizen Yorgancıoğlu, “Yasaların ülkede hakim olması gerektiği gibi bir sorumluluğumuz vardır. Biz bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yasalara uyulması halinde, herkesin yasalar çerçevesinde iş yapma yetkisi vardır” dedi. 

“Müdürlüğe, konusuna hakim bir kişi atandı”
Yorgancıoğlu, Tapu Dairesi müdürünün görevden alınarak, yerine “Başbakanın bir akrabasının atanması” konusundaki soruyu yanıtlayarak, müdürlüğe konusuna hakim bir kişinin atandığını belirtti. Yorgancıoğlu, Tapu Dairesi’nde işlerin iyiye gitmediğine yönelik birçok kez haberler yapıldığını, şimdi de işlerin iyiye gitmediği bir dairede neden atama yapıldığının sorgulandığını kaydetti. 
Tapu Dairesi Müdürlüğüne, 34 yıldan beri dairede çalışan, son dört yıldır şube şefliği yapan birinin, bakanın da önerisiyle atandığını söyleyen Yorgancıoğlu, konusuna hakim bir kişinin daha iyi hizmet vermek ve sıkıntıları aşmak adına görevlendirildiğini belirtti. 

Açıklama yok
Öte yandan, yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474